DAVUTOĞLU’NDAN TRUMP’A SERT TEPKİ

Parti kurma hazırlığındaki eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye ekonomik tehditler mesajı veren ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdi.

23

ABD Başkanı Donald Trump paylaştığı tweette “Daha önce de güçlü bir şekilde ifade ettiğim gibi, Türkiye benim harika ve emsalsiz mantığım çerçevesinde sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yok ederim. (Daha önce yaptım!)” ifadesini kullandı. Ahmet Davutoğlu da, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajla Trump’a tepki gösterdi. Davutoğlu, hükümete çağrıda bulunarak, “Gereken cevap her seviyede hak ettiği şekilde gecikmeden verilmelidir” dedi.

Davutoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“ABD Başkanı Trump’ın hiçbir diplomatik teamüle, iki ülkenin tarihsel ilişkilerinin derinliğine ve ortak sorun alanlarındaki işbirliğine yakışmayacak üslupsuz ve saygısız açıklamaları kabul edilemez. Gereken cevap her seviyede hak ettiği şekilde gecikmeden verilmelidir.

Yaşananlar Türkiye’nin stratejik ilişkilerinin öngörülemez siyasi aktörlere endeksli süreçlere bağlanamayacağını da bir kez daha göstermiştir. Türkiye her zaman kendi çıkarlarını kendi iradesi ile koruyacak güçtedir.”

TRUMP’TAN SURİYE KARARI