DOLAR/TL 5.80’İ AŞTI

Güne 5.79 TL'den başlayan ve bu seviyelerde yatay seyreden Dolar/TL Rusya'nın S-400 füze savunma sistemini Temmuz'da Türkiye'ye teslim etmeyi planladığı haberinin ardından 5.82 seviyesini aştı.

23

Rusya’nın S-400 füze savunma sistemini Temmuz’da Türkiye’ye teslim etmeyi planladığı haberi doları yeniden 5.82 TL seviyesine çıkardı. Güne 5.79 TL’den başlayan ve bu seviyelerde yatay seyreden saat 16.00 sularında gelen Rusya’nın S-400 füze savunma sistemini Temmuz’da Türkiye’ye teslim etmeyi planladığı haberinin ardından 5.8217’ye kadar çıktı.

Dolar/TL dün Fed’in faiz indireceği beklentisiyle oluşan küresel piyasalardaki olumlu havayla yönünü aşağı çevirmiş ve gün içerisinde 5.76’ları görmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını düşürmediği için politikalarını “yıkıcı” olarak eleştirdi. Trump, dün yaptığı açıklamada ‘keşke Fed üzerinde daha fazla kontrolüm’ olsa diyerek Çin örneğini verdi ve Çin ile G-20’de anlaşılamaması durumunda 600 milyar dolarlık ürüne en az yüzde 25 ek vergi getireceğini yineledi.

Hatırlanacağı üzere, geçen hafta ABD’de açıklanan istihdam verileri Fed’den bu yıl için faiz indirim beklentilerini kuvvetlendirmiş ve dolarda değer kaybına neden olmuştu. Önceki haftalarda 98 puanı aşan dolar endeksi 96’lı seviyelere indi.

Bankacılar piyasalardaki yükselişin Fed iyimserliğinden kaynaklandığını belirtirken küresel anlamda doların gerileyeceği ve Fed’den 2 faiz indirimi beklentisi olduğu ağırlıklı görüş.