DOLAR’A PETROL ATEŞİ

Dolar fiyatları geçen hafta 3.75 altına inerek 3.73 görmüştü. Dolar fiyatları yen dışında tüm para birimleri karşısında değer kazanarak TL karşısında da yükseldi ve 3.77'yi geçti. Bunda petrol fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu belirtiliyor.

40

Cuma günü 3.73’e kadar gerileyerek 2 ayın en düşük seviyesini test eden kur bugün 3.75’in altında açılış yaptı. Bugün en düşük 3.74’ü gören kur daha sonra kademeli olarak artarak en yüksek 3.7739’u test etti.

Piyasalarda bugün kritik bir veri akışı bulunmuyor. Doların altı gelişmiş piyasa para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi de erken saatlerde hafif ekside seyrederken daha sonra yükselişe geçti.

Dolar fiyatları akşam saat 18:15’de yüzde 0.69 artışla 3.7716 liradan işlem görüyor. Euro da 4.49 ile Ekim ayından beri en düşük seviyesine inmesinin ardından yendien 4.50 üzerinde.

Bölgesel Fed Başkanlarından şahin mesajlar gelmeye devam ediyor. Dün akşam konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic faiz artışına ilişkin “2018 için temel senaryom iki veya üç faiz artışı” dedi.

Cuma günü Reuters’e konuşan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester güçlü ekonominin ve düşük işsizliğin 2018’de 4 faiz artışını desteklediğini söylemiş, San Francisco Fed Başkanı John Williams da 3 faiz artışı olabileceğini ifade etmişti. Yüksek faizler doların yükselmesine neden oluyor.

OPEC RAKAMLARI

Petrol İnraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın üretim kısıntısını sürdürmelerinin yanında, İran’daki gelişmelerle yükselen hampetrol fiyatları 68 doların da üzerine çıktı. Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede kıstas olarak kullandığı Brent hampetrolün varil fiyatı 2015 Mayıs ayından bu yana ilk kez 68 doları da aşarak 68.29 dolara kadar çıkarken, ABD tipi hafif hampetrolün varil fiyatı da aynı dönemda ilk kez 62 doları aşarak 62.20 dolara yükseldi.