‘DÜNYANIN SONU UZAK DEĞİL’

Bilim İnsanlarının Dünya’daki yaşam koşullarının insanlar ve diğer memeliler için uygunsuz hale geleceği zamanların yakın olduğunu açıkladı.

33

Amerikalı ve İngiliz bilimciler, ABD Ulusal Bilimler Akademisi için hazırladıkları raporda, Enerji tüketiminin artmasından kaynaklanan ve ileride kaçınılmayacak bir hal alacak olan iklim değişikliklerine dikkat çekti ve söz konusu değişimlerin, atmosfere gaz atıkları kısıtlanıp sera gazı etkisinin azaltılması durumunda bile meydana geleceği konusunda uyardı.

Uzmanların ortaya koyduğu verilerle, Dünya’daki hava ısısının, 2100 yılına kadar dünya nüfusunda yaşanacak azalmaya rağmen 2200 – 2400 yıllarında hayvanların yaşaması için artık elverişli olmayacağı ifade edildi.

Bilimciler insan uygarlığını tehdit eden diğer risklere de değinerek, bunlardan bazılarını nükleer kış, (hızla yayılan salgın hastalıklarının yol açabileceği) pandemi, Dünya’nın asteroitlerle çarpışması, ayrıca yapay zekanın yaratılmasının yol açabileceği beklenmeyen sonuçları olarak sıraladı.