DÜNYAYA DUYURDULAR

Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu ile birlikte Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezi tarafından 16 gönüllü ile başlayan “Avrupa Gönüllü Hizmeti” Projesi de hayata geçirildi.

19

Terracotta Symposium ismiyle düzenlenen proje ile Erasmus Öğrencileri ve Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi’ne dahil olan 8 ülkeden 19-28 yaşarası gönüllüler, Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun sosyal medya ayağını oluşturuyor. Tunus, Polonya, Ürdün, Romanya, İspanya, Almanya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti’nden 16 gönüllünün katıldığı proje 5 Eylül – 6 Ekim tarihlerini kapsıyor. Projeye destek veren gönüllüler ayrıca sosyal medya, tasarım, fotoğraf ve sanat dallarında uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor.

Projeye katılan gönüllülerden Macarena Veronica Alvarez Bortolotto (İspanya), “Biz gönüllüler olarak sanatçıların fotoğrafları ve videolarıyla ilgileniyoruz. Bunları paylaşarak bu sempozyumda ne olduğunu dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Bence Pişmiş Toprak Sempozyumu, sanatçılar ve yaratıcılık için harika bir ortam. Nereye bakarsanız sanat görüyorsunuz ve durmadan üretim var. Herkesin yüzünden mutluluğu okuyabiliyorsunuz. Gençlik Merkezi de harika bir yer. Çok iyi insanlar çalışıyor ve bence yaptıkları, şehri diğer insanlar için daha güzel bir yer haline getirmek. Genç insanlarla çok iyi ilgileniyorlar ve onlara yaşamlarını ve çalışmalarını geliştirmek için birçok fırsat sunuyorlar. Burada yapılan her iş çok güzel ve burada ki gönüllülerde harika bir ruh var. Sonuç olarak söylemeliyim ki Pişmiş Toprak Sempozyumu’ndaki yaptığımız projeden çok keyif aldım ve projede çıkardığımız işin sonucundan da inanılmaz mutluyum” ifadelerini kullandı.

Bir diğer gönüllü Laure Larish (Almanya) ise “Tepebaşı Gençlik Merkezi’nin projesini sosyal medya aracılığı ile buldum. Sosyal medya hakkındaki bu projede, uzmanlık alanlarımız doğrultusunda ortaklaşa çalışarak hazırladığımız görselleri (fotoğraf, video) Facebook, Instagram, Youtube gibi sosyal medya hesaplarında paylaşmak için seçildik. Aynı zamanda bu proje birbirimizden yeni şeyler öğrenmek ve yeteneklerimizi geliştirmek için de faydalı oldu. Sadece işle ilgili değil aynı zamanda sosyal yeteneklerimizi de olumlu etkiledi. Tepebaşı Gençlik Merkezi de çok güzel bir konumda, atölye ve etkinlik gibi çalışmalar için çok güzel bir yer. Her şey çok iyi organize edilmiş ve insanlar her şeyle incelikle ilgileniyor ve işini çok iyi yapıyor” şeklinde konuştu.

11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun sona ermesinden sonra da devam edecek Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi kapsamında, Eskişehir’de yaşayan yabancı gençler için de bir kitapçık oluşturulacak.