ELAZIĞ’DA YARI YIL TATİLİ UZATILDI

Deprem nedeniyle Elazığ'da, okullarda yarı yıl tatili uzatıldı.

12

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu merkez üssü Elazığ’ın Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 5 gününde açıklamalarda bulundu.

Soylu’nun satır başları şöyle:

Okullar 10 şubat’ta açılacak. Üniversitelerde de ara tatil var. Elazığ’daki Fırat Üniversitesi’nde sınavlar vardı ertelendmişti. Onların okullarında da 17 şubat’ta açılacak. Elazığ’da 200’ün üstünde okul var. Valiliğimizin tespitiyle bunları sadece 10’unu yıkılacak. Dün Elazığ kökenli iş insanlarımızı aradık. Her biri Türk-iş 16 derlikli diğerleri 24 derslikli okul yapmak konusunda bize katkıda bulunmayı taahhüt ettiler. Saran şirketler grubu Doğukent’te bir spor salonu yapmak konusunda irade ortaya koydu. Diğer okul ihityaçlarını da valiliğimiz milli eğitim Bakanlığımız belirleyecek.

Özellikle AFAD ve Kızılay’a bağışalr gelldi. Kızılay’a gelen bağış toplamı 27,5 milyon lira. AFAD gelen bağış toplamı, sms toplamı 2 bin 200 milyon kişi sms gönderdi. Toplam sms 27 milyon, AFAD’a bankalar aracılığı 72 milyon geldi.

Buraya TIR2larla yardım malzmeleri geliyor. Isıtıcı, gıda kolisi v ebattaniye dışında vatandaşımızdam ilgili kurum ve kuruluşlardan bir talebimiz olmadığını belirtmek istiyorum. Yaş sebze ve yaş meyve geliyor. Bunları alabilmek ve tüketibilmek konusunda bir zaman sıkıntımız var. I.sıtıcı konusunda tüplü ısıtıcı konusunda bir sıkıntı vardı. AFAD olarak, bir depodan 10 bin ısıtıcıyı yola çıkarttık. Bugün öğlen gibi elimizde olacak. Bunun yanı sıra ikinci el kullanılmış giysinin gönderilmesi konusu bizi zorluyor. Onun da birinci el kışlık mot gibi, kazak gibi biz dağıtırız.

Elazığ’da ve MAlatya’da şu ana kadar 23 bin 280 çadır dağıtıldı. 52 bin battaniye dağıtıldı. Köylerde her gün her köy evi 2 defa ziyaret ediliyor. Kumanya veriliyot. Günde 30 bin kişiye sıcak aş çıkarılıyor. Yaklaşık 65 bin kumanya dağıtılıyor.

Özellikle geçici barınma ve konaklama merkezleri konsuunda tespitleri yaptık. Bu sbaah itibariyle Sivirce’de de başlayacaktı. Yaklaşık 300 civarında Merkez’de 2 bin, Malatya’da 5 bin konteyner kentimiz kurulacak. Şu anda yaklaşık 2 bin üzerinde çadırımız boş. Spor salonlarımızda boş, kolordu komutanlığımızda kontejanlarımız var.

Hazar gölü etrafında kamu misafirhanemiz var.

371 görevlimiz başka kurumlar da oraya dahil olarak 3 binin üzerinde vatandaşımıza psikosoyal destekler verdi. Diyanet tarafından 52 camiinde 4 bin vatandaşımız barındırılıyor.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına derhal 10’ar bin ayrdımlara yapılmıştı. Yaralılara da biner lira yardım yapıldım. Toplam bu konuda 500 bin lira yapıldı. 26 bin 850 adet erzak kolisi gönderildi. 21 bin 150 kişiye giyim yardımı yapıldı. Özellikle depremden zarar gören vatandaşlarımıza toplamda 850 bn lira anlık yardım yapıldı.

Toplma 30 bin ton kömür enerji bakanlığımız talimatlarıyla bize intikal etti, ve dağıtımına başlıyor. Cumhurbaşkanımzıın talimatları çerçevsinde 44 mşlyar lira para geldi. Yarısı Elazığ’a, yarısı Malatya’ya.

Bunun yanı sıra özellikle ilimizdeki bütün hizmetleri devam ettiriyoruz. 2-3 TIR oyuncak geldi bugün. Çocuklarımıza dağıtacağız.

Çevrimtaş’daydık, orada nasıl bir hal olduğunu gördük. Sanki kıyamet orada kopmuş. Orada farklı bir tabloyla karşılaştık.Yaralanan ineğimiz vardı, Nazlı. Onun da üzerine bir jandarma çadır yapıldı.

FAHRETTİN KOCA: AZİZE YOĞUN BAKIMDAN ÇIKARILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 5 gününde açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nin açıklamaları şöyle:

Sağlık anlamında akut müdahale dönemini geride bıraktık. İkinci evre dediğimiz afet planlamasında halk sağlığını koruma, hastanedeki yaralılarımızın tedavilerinin tamamlanmasını ve psikodestek yapıyoruz.

Toplam başşvuru yapan kişi sayısı bin 671 olmuştu. bin 541’ini taburcu ettik.

7’si yoğun bakımda olmak üzere 64 yaralamızın tedavisi devam ediyor. Azize yaralamız dün itibariyle yoğun bakımdan servise alındı. Genel durumu gayet iyi. Biz Sahra hastanesi ünitelerimizi hızal oluşturuyoruz. Şu ana kadar 9 Sahra hastanesi ünitleirni açmış bulunuyoruz. Bu ünitelerde çocuk ekimi başta olmak üzere psikog ve psikiyatri servislerin yer alıyor. Şu ana kadar hasta sayısı 600’e ulaştı. Tavurcu ettiğimiz hastalara evde sağlık hizmeti veriyoruz.

İllerimizde tğm riskli gebelere ulaşılarak muayeneleri yapıldı.

Su depolarının dezenfekseyonu yapıldı.

KURUM: ELAZIĞ’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİ BAŞLATTIK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum merkez üssü Elazığ’ın Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 5 gününde açıklamalarda bulundu. Kurum Elazığ’da Sürsürü ve Mustafapaşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projesinin başladığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum merkez üssü Elazığ’ın Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 5 gününde açıklamalarda bulundu. Kurum Elazığ’da Sürsürü ve Mustafapaşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projesinin başladığını açıkladı.

Kurum, “Hemen ertesi gün hasar tespit çalışmalarına başlattık. Ekibimizin sayısını bine çıkarttık. Bugün itibariyle Elazığ Merkez, Sivrice ve Maden’de 58 yıkık bina, 568 ağır hasarlı bina, 531 orta hasarlı binamız var. Acil yıkılması gereken 110 binamız var. Malatya’da Doğanyol, Pötürge, Battalgazi’de 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı ve 20 tanede acil yıkılacak binamız mevcut” dedi.

“Yıkım süreci devam ederken dönüşüm faaliyetlerini başlattık. Elazığ’da iki kentsel dönüşüm projesini gerçekleştiriyoruz” diyen Çevre Bakanı, “İki kentsel dönüşüm toplantısı yaptık hem Sürüsürü mahallesi hem Mustafapaşa mahallesiyle. Kalıcı konutlarla ilgili çalışmlarımız sürüyor. Toplamda 3 bin 850 yeni konut yapacağımzı ifade etmiştik. Malatya’da bütüm hem Merkez hemen Battalgazi, köylerimizde detaylı incelemer yaptık” diye konuştu.