ERDOĞAN’DAN SENEGAL’DE LİBYA VE İDLİB MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal'in başkenti Dakar'a yaptığı ziyaretinde, ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı. Libya ateşkesi süreci kapsamında Hafter'in tutumuna da değinen Erdoğan, kendisi hakkında "İşi çözmek diye bir derdi yok" ifadelerini kullandı.

14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal’in başkenti Dakar’a yaptığı ziyaretinde, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, konuşmasında dün akşam ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Erdoğan, Trump’ın bu telefonunun Elazığ merkezli deprem için nezaket telefonu olduğunu belirtti. Erdoğan, Trump’ın Türkiye’ye bu konuda yardım çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan, Trump ile yaptığı görüşmede Libya ve İdlib hakkında konuşulduğunu da söyledi. Erdoğan’ın görüşmenin detaylarını paylaştığı, Libya ateşkesi sürecini değerlendirdiği ve İdlib’den gelen göç dalgasıyla ilgili bilgiler verdiği konuşması şöyle:

“Libya’da bugünden yarına bu iş çözülür dersek yanlış olur. Dün yapılması gerekli olan toplantılarda yine Hafter, geleceğini söylediği yerlere, örneğin Tunus’a gitmedi. Geldiği yerde bir netice mi vardı? Yok. Moskova’dan da kaçarak adeta geri döndü. Aynı şekilde Berlin sürecindeki toplantıda otel odasında saklandı ve oradan takip etti. Yani işi çözmek diye bir derdi yok. Tam aksine, işte Wagner diye bir güç var arkasında, onun arkasında kimlerin belli olduğu belli, bunlar lejyonerler, Abu Dabi yönetiminin parasal bütün kaynaklarını sağladığı lejyonerler. Ve oralardan temin ettiği imkanlarla bunlar şu anda Hafter’i ayakta tutuyor. Çünkü Hafter’in kendisi de bir lejyoner. Bunun yanında bir de resmi olarak, yani BM Güvenlik Konseyi’nin tanıdığı malum Sarraj var. Şu anda bunların karşılıklı olarak devam eden mücadelesinin biz bir an önce askeri olmaktan çıkıp tamamen siyasi alana dönüşmesi, siyasi alanda da Libya halkının kendi kaderini belirlemesinin doğru olacağına inanıyoruz. Ama İdlib çok çok farklı. İdlib’de bizim sınırlarımıza doğru bir hareketlenme söz konusu. Ve buna karşılık biz de tabi tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Kış mevsimi orada çok daha şiddetli. Oradan gelen kardeşlerimizi çadırlara değil, briketlere…onlara barınma yerleri yapalım dedik. Şu anda onlar bir taraftan süratle yapılıyor. Onlar bittikten sonra da kendilerini briket barınaklarına yerleştireceğiz. Süreci hassasiyetle takip ediyoruz. Temenni ederim ki İdlib’i de barışla sona erdiririz.”