HAVUTÇA’DAN ‘ZEYTİN TASARISI’ İSYANI: ‘GERİ ÇEKİN!’

Havutça, TBMM Genel Kurulu’nda Zeytin Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının geri çekilmesini istedi.

141
Havutça, "Türkiye'nin en lezzetli yağları, zeytinleri Balıkesir Kaz Dağları'nın eteklerinde" çıkar dedi

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, kamuoyunda büyük tartışma yaratan Zeytin Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemenin geri çekilmesini isteyerek, “Eğer bu yasa çıkarsa bu şekliyle Türkiye’deki zeytincilik talan edilecektir. Bu yasa tasarısı geri çekilmelidir” dedi.

Havutça, TBMM Genel Kurulu’nda Zeytin Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyı eleştirerek, özetle şunları söyledi:

ZEYTİNCİLĞİN ANA VATANI: Balıkesir, biliyorsunuz, zeytinciliğin ana vatanı olan topraklardan. Zeytinciliğin sorunları var. Sanayi Komisyonunda zeytin ve zeytincilikle ilgili bir yasa tasarısı var. Değerli milletvekilleri, şimdi buradan bu Parlamentoya, bu milletvekillerine sormak istiyorum: Zeytin hangi komisyonda görüşülür, zeytin neyin konusudur? Fındık sorunlarını Adalet Komisyonunda mı görüşüyoruz biz? İnsanların eğitimi sorununu Tarım Komisyonunda mı görüşüyoruz? Bakın, zeytin enerjinin konusu mudur? Hayır. Zeytin, sanayinin konusu mudur? Hayır. Zeytin neyin konusudur? Zeytin, tarımın konusudur.

NE ALAKASI VAR: Bakıyoruz, şimdi bir torba yasa geliyor, değerli milletvekilleri, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Komisyonuna, sanayinin geliştirilmesi komisyonuna. Ne alakası var? Bakın, geliyor, tasarının 2’nci maddesinde “Zeytin sahalarının… 15 ağaçtan daha az olan yerleri zeytin sahasının dışına çıkaralım.” deniyor. Yani şimdi soruyorum: “Sanayinin geliştirilmesi” deyince sizin aklınıza zeytin alanlarının talanı mı geliyor sadece? Böyle bir şey olabilir mi?

KAZ DAĞLARI MIDIR: Bakın, değerli milletvekilleri, Türkiye’de sanayinin gelişmesi mutlaktır, sanayinin gelişmesi mutlaka gereklidir. Ülkemizde evlatlarımızın geleceği, çocuklarımızın geleceği, Türkiye’de refahın artması, köylünün zenginleşmesi için mutlaka sanayinin gelişmesi gerekmektedir. Balıkesir Kaz Dağları mıdır sanayinin gelişeceği alan? Niye zeytin alanlarına ısrarla gözünüzü dikiyorsunuz? Bakın, buradan soruyorum: Türkiye’nin en lezzetli yağları, zeytinleri Balıkesir Kaz Dağları’nın eteklerinde, Havran’da, Burhaniye’de, Edremit’te çıkar. İsviçre Alpleri’nden sonra en güzel, en zengin oksijen deposudur orası.

ALTI DEFA GELDİ: Oradaki zeytin üreticilerinin hepsi bizi arıyor, TARİŞ, zeytinyağı üreticileri, zeytin dernekleri, zeytin üreticileri; Burhaniye, Havran, Ayvalık, Edremit, bütün bölge… Ya, bu zeytin yasası altı defa geldi Meclise, 24’üncü Dönemden arkadaşlarımız hatırlar ve 24’üncü Dönemde buna “Böyle bir şey olmaz.” dedi Komisyondaki AK Partili milletvekili arkadaşlarımız da, hep birlikte reddettik. Yedinci defa bir daha geliyor. Soruyorum ben şimdi: Üreticiler istemiyor, üretici birlikleri, TARİŞ istemiyor, MARMARABİRLİK istemiyor, kim dayatıyor Meclise bu rant yasasını? Kim dayatıyor? Yani biliyorum ki geçen dönem de arkadaşlarımızla hep birlikte biz reddettik bunu, hiç kimse istemiyor. Bu Meclis Balıkesir’deki, Çanakkale’deki zeytin üreticilerinin Meclisi mi, bu Meclis maden lobilerinin Meclisi mi? Kim dayatıyor?

GERİ ÇEKİLMELİDİR: Bunun geri çekilmesini istiyoruz. Değerli arkadaşlar, bu ülkenin evlatları olarak biz zeytinimizin korunmasını istiyoruz. Bizim bölgedeki zeytincimiz diyor ki: “Bu toprağın üstü toprağın altından daha değerlidir.” Onun için, ben buradan size Balıkesir’deki zeytin üreticilerinin sesini ve vicdanını haykırıyorum. Eğer bu yasa çıkarsa bu şekliyle Türkiye’deki zeytincilik talan edilecektir, onu söyleyeyim ve diyoruz ki biz: Bu yasa tasarısını şu anda görüşülüyor, geri çekilmelidir.