HRANT DİNK, ÖLÜMÜNÜN 13’ÜNCÜ YILINDA TÖRENLE ANILDI

Gazeteci-Yazar Hrant Dink, katledilişinin 13. yılında yapılan anma törenine katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Hrant’ın düşüncelerini yaşatmak ve adaleti tesis etmek bizim sorumluluğumuz” dedi.

11

Gazeteci-Yazar Hrant Dink, katledilişinin 13. yılında, Sebat Apartmanı’nın önünde düzenlenen törenle anıldı. Anmaya katılan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Hrant’ı sadece anmak değil Hrant’ın duygularını, düşüncelerini yaşatmak ve uğradığı haksızlık karşısında adaleti yeniden tesis etmek, hak-hukuk-adalet mücadelesi veren Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncelikli sorumluluklarından biri” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için 13 yıl önce silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiği Agos gazetesi’nin eski binası Sebat Apartmanı’nın önünde anma töreni düzenlendi. Törene katılanlar Dink’in vurulduğu yere karanfil bırakırken Dink’in arkadaşları da vurulduğu yerde insan zinciri oluşturdu. Anma töreni öncesinde, binaya ‘Hrant’ın Arkadaşları’ imzasını taşıyan, “Utanmak için geç değil/Biz ‘Bitti’ demeden bu dava bitmez” yazılı bir afiş asıldı. Binanın alt kısmına da ‘Vazgeçmiyoruz ahrapig!’ yazılı başka bir afiş asıldığı görüldü. “Buradayız Ahparig” ve “Hrant için Adalet” sloganlarının atıldığı törende saatler 15.05’i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu. Anmaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu, CHP Şişli İlçe Başkanı Oya Akman ile birlikte Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile çok sayıda kişi katıldı.

Hrant Dink’in katledildiği yere karanfil bırakan Kaftancıoğlu, törenin ardından partisinin Şişli İlçe Merkezi’ni ziyaret etti. Hrant Dink’in katledilişinin 13. yıl dönümüyle ilgili açıklamalarda bulunan Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

“Bugün hepimizin içini kanatan yüzleşmediğimiz ve adalet yerini bulmadığı sürece belki yıllarca içimizi kanatacak olan sevgili Hrant’ın 13. katledilme yıl dönümü. Ben ona ölüm günü de demiyorum. Katledilme gününde buraya geldik. Yaklaşık 13 yıldır tahmin ediyorum bu salonda bulunan, bulunmayan birçok Cumhuriyet Halk Partili arkadaşımız, yoldaşımız, kardeşimiz, bugün bir araya geliyoruz ve Hrant’ı anıyoruz. Hrant’ı anmak değil Hrant’ın duygularını, düşüncelerini yaşatmak ve uğradığı haksızlık karşısında adaleti yeniden tesis etmek, hak-hukuk-adalet mücadelesi veren Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncelikli sorumluluklarından biri.”

Hrant Dink’in barışı, kardeşliği ve eşitliği savunduğu için katledildiğini söyleyen Kaftancıoğlu, “Hrant Dink bu topraklarda barışı, kardeşliği, eşitliği savunan ve bu toplumu ayrıştıran değil birleştiren bir unsur olduğu için ayrıştıran güçler tarafından katledildi. Biz Hrant gibi katledilen nice aydınlarımız için ‘adalet’ diyerek onları anmaya ama sadece anmakla kalmayıp hatırlatmaya ve adaleti aramaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.