İBB MECLİSİ’NDEN CEMEVLERİ KARARI

İBB meclisinde İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı tarafından verilen Cemevlerinin İbadethane Statüsünün Tanımlanmasına Yönelik Önerge teklifi, komisyon tarafından reddedildi.

46

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.01.2020 tarihli Meclis toplantısı 1. Birleşiminde İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı tarafından verilen Cemevlerinin İbathane Statüsünün Tanımlanmasına Yönelik Önerge teklifi 2020/152 sayısı ile komisyona ihale edildi. Komisyon, statü verilmesinin Belediye Meclisi görevi ve yetki alanında olmadığı gerekçesiyle önergeyi reddetti.

Komisyondan yapılan açıklamada, “Teklif komisyonumuzca incelenmiş olup İstanbul’da bulunan Cemevlerinin talep etmesi halinde temizlik ve benzeri hzmetlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz karşılanması teklifi meclis tarafından kabül edildi. Meclis Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu Belediye Meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından red etti” denildi.