İDRİS NAİM ŞAHİN’E MANSUR YAVAŞ FORMÜLÜ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İdris Naim Şahin, CHP ile işbirliği şartı ile aday olmayı istiyor” dedi.

315

CHP ile İYİ Parti arasında 21 büyükşehri kapsayan ve geçen hafta varılan uzlaşmalarla 44 ile genişleyen ittifak görüşmelerinde, Ordu’nun yeniden ittifak masasına gelebileceği konuşuluyor. Ordu’da ittifak arayışının nedeni ise 2013’te AKP’den istif eden eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, büyükşehir belediye başkan adaylığı konusunda yürütülen görüşmeler.

CHP sözcüleri de bu görüşmeleri şimdiye kadar yalanlamadı.
CHP adına İYİ Parti ile İttifak görüşmelerini yürüten iki isimden biri olan ve aynı zamanda kendisi de eski Ordu Belediye Başkanı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorusu üzerine, Şahin’in Ordu siyasetine hizmetleriyle damga vuran bir isim olduğunu belirtmiş ve “Tabii bu süreçte o da değerlendiriliyor. Bu süreç içerisinde, birçok aday adayı gibi onunla ilgili de bir talep var” açıklaması yapmıştı.

Partisinin grup toplantısı sonrası BBC Türkçe’nin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle sohbet eden Akşener, partisinin Ordu il teşkilatının, Şahin’in aday gösterilmesini çok istediğini ancak kendisinin Şahin’le şu ana kadar bir görüşme yapmadığını ifade etti.

Bununla birlikte Akşener, kendisine gelen bilgileri paylaştı. Akşener’in verdiği bilgiye göre Şahin de ittifakın CHP’den Ankara adayı olan Mansur Yavaş gibi, “iki partinin uzlaşması” koşuluyla aday olabileceği mesajını taraflara iletti:

“İdris Bey ile benim bir görüşmem yok. Ama İdris Bey’i bizim il başkanımız ve Ordu il teşkilatımız çok istiyor. Ama bilebildiğim kadarıyla İdris Naim Şahin, CHP ile işbirliği şartı ile aday olmayı istiyor. Ama bunlar hep bana arkadaşlarımız tarafından söylenenler. Ordu’da şu anda CHP ile işbirliği masada değil. Ama şimdi tekrar gelir mi, bilmiyorum. Çünkü bizim ittifak görüşmesini yürüten arkadaşlarımız tam yetkili. Ama İdris Bey’in şartı bu…”

Meclis’te kısa süre sohbet olanağı bulduğumuz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Şahin’in ittifak adayı olup olmayacağı yönündeki sorumuza, ittifak görüşmelerini yürüten parti yöneticilerinin görüşmeler belli olgunluğa eriştikten sonra kendisine bilgi ilettiğini anımsatarak, şu anda kendisine ulaşmış bir bilgi olmadığını belirtmekle yetindi.

CHP-İYİ PARTİ İTTİFAKINDA İDRİS NAİM ŞAHİN SÜRPRİZİ!

CHP VE İYİ PARTİ’DEN 46 İLDE İŞBİRLİĞİ