İHSAN ELİAÇIK’A ÇİRKİN SALDIRI

Ünlü yazar İhsan Eliaçık'a Kayseri'de kitap fuarında bir grup, hakaretler ederek, protesto ettiler.

70

KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1’inci Kitap Fuarı’nın bugünkü bölümünde imza günü ve fuardaki konuşmacılar listesinde adı bulunmayan İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, yayınevinin duyurduğu imza gününe katılmak üzere fuara geldi. Toplanan 20 kişilik grubun tepkileri üzerine Eliaçık, fuar alanını terk etti.

Çeşitli etkinliklerle devam eden Kayseri Kitap Fuarı’na gelen İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık’ın bulunduğu bölüme saat 14.00 sıralarında yaklaşık 20 kişilik grup geldi. Gruptakiler, ‘Antikapitalist Müslümanlar’ adıyla tanınan İslamî-politik oluşumun ünlü isimlerinden İhsan Eliaçık’ın Kocasinan İlçesi Dünya Ticaret Merkezi’ndeki fuar alanını terk etmesini isteyerek ona sözlü hakaretlerde bulundu. Gerginlik üzerine Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şubesi, Çevik Kuvvet, Güven timlerinden oluşan ve fuar alanında görevli resmi ve sivil Eliaçık’ın etrafını sararak, grubun fiziki müdahalede bulunmasına mani oldu.

“BENİ TEHDİT ETTİLER”

Aslen Kayseri olan Eliaçık, daha sonra polis tarafından fuar alanından uzaklaştırıldı. Yazar İhsan Eliaçık kendisini ikna etmeye gelen fuar yetkililerine, “3- 5 kişinin saldırısıyla buradan gidecek değilim. Bunlar tutulmuş gruplar. Beni tehdit ettiler. Bana konuşma ve imza etkinliği vermeyeceklerini belirterek, ‘Kendi imkanlarınla geleceksen gel’ dediler. Ben de kendi imkanlarımla geldim. Şimdi de içeri almıyorlar. Bakın burada benim de gözüme bakanlar vardı. Onlara da slogan attırsam, birbirlerine girerlerdi. Toplumsal olay çıkacaktı. Polisler rica etti ve dışarı çıktım. Şimdi de fuarı dışında oturuyorum. Gerilim olsun istemiyorum” dedi.