İLK KRİZ O KONUDA ÇIKTI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyük Kurultay’ın kaderini büyük oranda belirleyecek İstanbul İl Kongresi için İstanbul’a gitti. Kongre için geri sayım sürerken taraflar arasında ilk kriz Divan Başkanlığı konusunda çıktı. Canpolat’ın ekibi, Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın ismini önerdi; Kaftancıoğlu’nun ekibi, Tezcan’ın İstanbul’da seçim sürecinde tarafsızlığın yitirdiği gerekçesiyle bu öneriye karşı çıktı.

582

CHP’de Mersin İl Kongresi’nin de bugün sonuçlanmasının ardından 3-4 Şubat’ta Ankara’da yapılacak 36’ncı Olağan Kurultay öncesi, cumartesi günü yapılacak İstanbul ve Konya il kongreleri süreci tamamlanmış olacak.

SAFLAR NETLEŞTİ, İMZALAR TOPLANDI
CHP’nin İstanbul’da gerçekleştireceği il kongresi öncesi saflar netleşti. İstanbul İl Kongresi’nde mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat ile PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu yarışacak. Edinilen bilgiye göre, her iki aday adayı da aday olmak için gerekli olan imza sayısının çok çok üstünde imzaya çoktan ulaştı.

DİVAN BAŞKANI KİM OLACAK KRİZİ
CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi, 13 Ocak 2018 Cumartesi saat 10.00’da Kadıköy Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kongre öncesi yarışacak taraflar arasıda ilk kriz Divan Başkanı’nın kim olacağı konusunda patlak verdi. Edinilen bilgiye göre, Cemal Canpolat’a destek verenler CHP Genel başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın Divan Başkanlığı’nı üstlenmesini istedi. Ancak Kaftancıoğlu’nu destekleyenler bu öneriye, “İstanbul mahalle ve ilçe başkanlıkları seçimlerinde tarafsızlığını yitirdiği” gerekçesiyle karşı çıktıkları öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU KRİZE EL KOYDU
Kritik seçim öncesinde taraflar arasında gerginlik istemeyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir gün önceden İstanbul’a gitti. Ataşehir Marriott Otel’de kamp kuran Kılıçdaroğlu, yarışa katılacak her iki grupla da konuşarak, Türkiye’ye örnek olacak bir kongre yapılmasını istediğini ve kesinlikle kongrede en ufak bir huzursuzluk ve taşkınlık istemediğini aktardığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun taraflar arasında Divan Başkanlığı konusundaki krizi de çözmesi bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU KONUŞMA YAPACAK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın saat 11:00’de başlayacak İstanbul İl Kongresi’ne katılarak bir konuşma yapacak. CHP Lideri’nin konuşmasında, diğer il kongrelerinde yaptığı konuşmada olduğu gibi özellikle delegelere sert uyarılarda bulunması bekleniyor.

654 DELEGE OY KULLANACAK
Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat ve PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu’nun yarışacağı CHP İstanbul İl Kongresi’nde 654 il delegesi sandık başına gidecek ve en yüksek oyu alan aday CHP İstanbul İl Başkanı olacak.

NEDEN İSTANBUL ÖNEMLİ?
CHP İstanbul İl Kongresi doğal delegeler hariç Büyük Kurultaya, 178 delege ile en fazla delege gönderen il olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Doğal delegelerle birlikte İstanbul İl, PM ve YDK ile Genel Başkan seçiminde adeta anahtar rolü üstleniyor. İstanbul’un ilin desteğini arkasına alan bir isim rahatlıkla PM’ye kafayı atması içten bile değil. O yüzden parti içinde ister İstanbul’da yaşasın, ister yaşamasın herkesin gözü kulağı İstanbul il kongresine çevrilmiş durumda.

İSTANBUL İL KONGRESİ GÜNDEMİ
1. Açılış
2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
3. Kongre Başkanlık Kurulu Seçimi
4. İl Başkanı’nın açılış konuşması
5. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması
6. Kongre komisyonlarının oluşturulması
7. Çalışma ve hesap raporlarının okunması
8. Seçimler