İMAMOĞLU’NDAN CAN YÜCEL MESAJI

İBB Başkanı İmamoğlu, Can Yücel'in 20. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

28

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, aramızdan ayrılışının 20. yıl dönümünde ünlü şair Can Yücel’i, sosyal medya hesabından yayımladığı şu dizeleriyle andı:

“baktım gökte bir kırmızı bir uçak bol çelik bol yıldız bol insan
bir gece sevgi duvarını aştık düştüğüm yer öyle açık seçik ki…”

#CanYücel’e özlem ve sevgi ile

CAN YÜCEL KİMDİR?

21 Ağustos 1926’da İstanbul’da doğan Şair Can Yücel, eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in oğlu olarak edebiyatla küçük yaşta tanıştı.

Orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü’nde okudu. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren Yücel, bir süre Londra’da BBC Radyosu’nda çalıştı.

Türkiye’ye dönüşünde Bodrum’da turist rehberliği yapan Yücel, daha sonra İstanbul’a yerleşti ve bağımsız çevirici olarak yaşamını sürdürdü.
İlk şiirlerini 1950 yılında ‘Yazma’ adlı kitapta toplayan Can Yücel, ‘Toplumsal sorunların yarattığı izlenimlerin ağırlığından kurtulmak istermiş gibi’ kimi taşlama, kimi bıçak ile işleyen duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkati çekti.

1945-1965 yılları arasında “Yenilikler”, “Beraber”, “Seçilmiş Hikâyeler”, “Dost”, “Sosyal Adalet”, “Şiir Sanatı”, “Dönem”, “Yöne”, “Ant”, “İmece”, “Papirus” adlı dergilerde yazdı.

Che Guevara ve Mao’dan yaptığı çeviriler sebebiyle 12 Mart 1971 darbesi döneminde 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1974’te genel afla çıktı.
Sevgi Duvarı, Bir Siyasinin Şiirleri, Ölüm ve Oğlum, Canfeda’nın da aralarında olduğu çok sayıda şiir kitabı çıkardı. William Shakespeare, Federico Garcia Lorca, Bertholt Brecht gibi büyük yazarların eserlerini Türkçeye kazandırdı.

Leman ve Öküz gibi mizah dergilerinin yanı sıra Gerçek, Evrensel Kültür dergileri, Evrensel ve Emek gazetelerinde yazdı.

Can Yücel
Fotoğraf: Evrensel Kültür, Ağustos 2015 sayısında Can Yücel’in, 70. doğum gününde, Emek Partisi üyesiyken yazdığı ve daha önce yayınlanmamış bu şiirini paylaştı.

1996 yılında Emek Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. 1999 seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin İzmir milletvekili adayı oldu.
12 Ağustos 1999’da İstanbul’da yaşamını yitirdi.