İNCE GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLACAK MI?

3-4 Şubat tarihinde yapılacak Olağan Kurultay için geri sayım sürerken gözler Yalova Milletvekili Muharrem İnce’ye çevrildi. Bugüne kadar genel başkanlığa aday olup olmayacağı konusunda sır vermeyen İnce’nin, İstanbul İl Kongresi’nin ardından yol arkadaşlarıyla yapacağı değerlendirmenin ardından kararını açıklayacağı öğrenildi.

1302

3-4 Şubat’ta yapılacak CHP 36’ıncı Olağan Kurultay’ında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor. Şu ana kadar kulislede resmen adaylık ilanında bulunan olmadı. 2010 Mayıs ayından itibaren CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturduğu günden itibaren bugüne kadar tek bir kişi rakip olarak Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıktı. O da Yalova Milletvekili Muharrem İnce.

İnce’nin bu kurultayda aday olup olmayacağı konusunda son günlerde sürpriz gelişmeler yaşanmaya başlandı.

77 İLİN FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ
Her ne kadar adaylığı konusunda renk vermese de sessiz ve derinden çalışmalarını sürdüren Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 77 ilde il kongresinin tamamlanmasının ardından kendisiyle birlikte yürüyen yol arkadaşlarıyla buluştu. Çalışma arkadaşlarının tamamlanan kongrelerle ilgili analizlerini dinledi. İnce, buna rağmen kritik karardan önce daha ayrıntılı çalışmalar yapılmasını istedi. Hatta delegelerde değişim beklentisinin oranının hesaplanmasını istedi.

İSTANBUL’U BEKLEYELİM KARARI ALINDI
Peş peşe yapılan durum değerlendirmelerinden, biten il kongreleri üzerinden İnce’nin adaylığı konusunda durumun pozitif olduğu değerlendirildi. Ancak adaylık için karar verilmeden önce, Büyük Kurultayda en fazla delegeyle temsil edilen İstanbul İl Kongresi’nin bitmesinin beklenmesine karar verildi.

CANPOLAT’A DESTEK VERİLECEK
Peki, Muharrem İnce’yi destekleyenler İstanbul’da ne yapacak? Bunu bilmeyen yok. Sağır sultan bile duydu. İnce ve ekibi, aylar öncesinden mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat’ın desteklenmesi kararını aldı. İstanbul’da İnce’ye yakın 70-80 civarındaki il delegesinin blok olarak Canpolat’ı desteklemesine kesin gözüyle bakılıyor.

ACELE EDİLMEYECEK
Kendisine yakın isimlerden edinilen bilgiye göre, Muharrem İnce ve ekibi, kendileri açısında 77 ildeki sonuçları adaylık için yeterli bulsalar da bu konudaki kararı verme konusunda acele etmeyecekler. Mersin, Konya ve İstanbul kongrelerinin sonucunu bekleyecekler. Bu sonuçlar ortaya çıktıktan sonra geniş bir analiz yapılacak. Yapılacak analizin sonucunda aday olunup olunmayacağının kararı alınacak.

İKİ SEÇENEK MASADA
İnce’nin kurmaylarından edinilen bilgiye göre, Muharrem İnce’nin genel başkan adaylığı konusunda, ekibinde şu anda iki olasılık konusunda şanslar eşit görünüyor.

1-İnce’nin adaylığının bu süreçte doğru olmayacağını savunanlar, “Türkiye çok hassas bir dönemden geçiyor. Genel Başkan’ın şahsına yönelik saldırıların olduğu böyle bir hassas dönemde genel başkan adayı olursanız tepki toplarsınız. Güçlü bir manifesto ile bu gerekçeleri sıralayarak, genel başkanlık iddiasının saklı kalmak koşuluyla dönemin hassasiyeti nedeniyle bu dönemde aday çıkılmayacağını ilan edelim. Partide güçlü bir yönetim oluşmasının yolunu açalım” önerisini dile getiriyorlar.

2-İnce’nin hangi koşulda olursa olsun, bundan sonra da genel başkanlık iddiasını sürdürebilmesi mutlaka aday olmasını savunan ikinci grup ise, “Sonuç ne olursa olsun genel başkanlık iddianızı sürdürmek için mutlaka aday olmanız gerekiyor. Aksi durumda iddianız kaybolur” görüşünü dile getiriyorlar.

İNCE KARAR VERECEK

Dediğimiz gibi, bugüne kadar ne aday olacağını ne de olmayacağı konusunda ser verip sır vermeyen Muharrem İnce, şimdilik beklemede.

Biraz da İstanbul İl Kongresi’nden alınacak sonuçlar aday olup olmayacağı konusunda belirleyeci olacak gibi görünüyor.

Sonuçta İnce’nin genel başkan adayı olup olmayacağını öğrenmek için galiba biraz daha beklemek gerekiyor.

‘BENİM KARARIMI AÇIKLAMAK TUNCAY ÖZKAN’A MI DÜŞER?’

MUHARREM İNCE SERT ÇIKTI TUNCAY ÖZKAN ÖZÜR DİLEDİ