VE ‘İNCE’ SAHAYA İNDİ

CHP’de genel başkanlık yarışını kaybeden Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bu kez tüzük değişikliği için sahaya indi. İnce, ilk ziyaretini kendisine kurultayda imza ve oy desteği veren Sakarya’ya yaptı.

4681

36’ıncı Olağan Kurultay’ın ardından yeni yol haritasını belirleyen CHP Yalova Milletvekili İnce, tüzük değişikliği için sahaya indi. CHP Sakarya İl Başkanlığı’nın önündeki parkta partililere seslenen İnce, 3 maddelik tüzük değişikliği için düğmeye bastığını söyledi.

CHP’yi umut yapmak için tüzük değişikliğinin şart olduğunu belirten İnce, “Sakarya’dan açıklamış olayım bunu, parti yönetiminden bekliyorum; çünkü CHP’yi umut yapmak, umutları yeniden yeşertmek 80 milyona fayda sağlayacaktır. 1 hafta 10 gün bekliyorum. CHP’de tüzük değişikliği önerimi 100 bin CHP’linin imzasıyla yapacağım. 1 milyon 300 bin üyemiz var. 100 bin CHP’liden önümüzdeki günlerde başlayacağım toplamaya” bilgisini paylaştı.

3 MADDELİK TÜZÜK ÖNERİSİ
CHP tüzüğünde yapılacak değişiklikleri üç başlık altında toplayan İnce, “3 önerim var. Birincisi, cumhurbaşkanı adayımızı 1 milyon 300 bin üye seçsin; sandığı koyalım, onlar seçsin. İkincisi, imza rezaletini bitireceğiz. Bana yapılan imza rezaletini bitireceğiz. Üçüncü öneri de 2 seçimde partiyi 1’inci parti yapamayan başkan istifa edecek. Bunları CHP’nin tüzüğüne yerleştirdiğimizde 80 milyonun gönlüne gireceğiz. Enerjimden, duygularımdan hiçbir şey kaybetmedim, bunu başaracağız” ifadesini paylaştı.

Suriye sorununun, AKP’nin iktidara gelmesinden sonra ortaya çıktığını ileri süren CHP’li İnce, “Türkiye’nin, 2002’de AKP iktidara geldiğinde terör sorunu vardı, ekonomik problemleri vardı, Irak’la ilgili sorunlar vardı. Bütün bunlar vardı; ama Suriye sorunumuz yoktu. 1998’de bir paşamız gitmişti Suriye sınırına, Abdullah Öcalan’la ilgili meydan okumuştu. Öcalan’ı da Suriye’den kovmuşlardı ve Suriye ile ilgili problemlerimiz sona ermişti. Ne zaman bunlar iktidara geldi; önce dost- kardeş oldular, boğazda tatil yaptılar, Bodrum’da gezi yaptılar. ‘Kardeşim Esad’dan ‘kanlım Esed’e geçtik” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Sakarya İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen CHP Yalova Milletvekili İnce, şehrin en işlek noktası Çark Caddesi’nde, partililerle yürüdükten sonra Sakarya’dan ayrıldı.

İNCE’DEN KURULTAY HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA