İRAN’DA KORKUTAN DURUM!

İran'da sokağa çıkan kalabalıklar polisle çatışıp dini lider Hamaney'in posterlerini yırttı, bir gecede dokuz can kaybı var. Uluslararası ajansların bildirdiğine göre, ölü sayısının en az 20 olduğu belirtilirken, hafta sonu ve dün polisin gözaltına aldığı gösterici sayısı 450, yalnızca Tahran'da dün 100 kişi yakalandı.

67

İran’da geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana devam eden protestolarda 9 kişinin daha hayatını kaybettiği duyuruldu. Ülkenin birçok kentinde devam eden gösterilerde ölenlerin sayısı 28’e yükseldi

İran devlet televizyonu, ülkede devam eden protestolarda gece boyunca 9 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yaşanan son ölümlerle birlikte Perşembe günü başlayan eylemlerin ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 28’e yükseldi.

Gösterilerle ilgili bir açıklama yapan Tahran Vali Yardımcısı, şehirde Pazartesi günü 100 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Yüksek enflasyon, işsizlik ve hayat pahalılığı nedeniyle ülkenin muhafazakar kentlerinden Meşhed’de başlayan gösteriler hızla birçok diğer kentine yayılmış ve gün geçtikçe rejim karşıtı bir karaktere bürünmüştü.

Gösteriler, 2009’dan bu yana ülkede görülen en geniş katılımlı sokak eylemleri olarak görülüyor.

HAMANEY’DEN AÇIKLAMA

İran’ın dini lideri Hameney resmi internet sayfasından: “Düşmanlarımız ülkede isyan çıkarttı. Savaş çıkartmaya çalışıyorlar. İsyan çıkartmak için para silah ve ajanları kullanıyorlar” açıklamasında bulundu.

İran’da ekonomik politikaları protesto etmek amacıyla ülke çapında düzenlenen hükumet karşıtı gösterilerde Huzistan Eyaleti’ndeki İze şehrinde dün gece 2 kişi hayatını kaybetti. İran devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, gösterilerde toplam ölü sayısının 10’a yükseldiği açıklandı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümetine ölüm çağrısında bulunan eylemcilerin, dini liderler Ali Hamaney karşıtı sloganlar attığı gösteriler devam ediyor. Ülkede protestoların organize edildiği sosyal medyaya ise kısıtlama getirildi.

DIŞİŞLERİ’NDEN İRAN AÇIKLAMASI