KANİ BEKO’DAN TAŞERON İŞÇİ ÇAĞRISI

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kangrene dönüşen taşeron işçilere derhal kadro verilmesini isteyerek, "Bu sistem, asalak bir sistemdir. Ne devlete ne işçiye ne de topluma faydası vardır" dedi.

1019

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Emek Bürolarının Ankara’da düzenlediği ‘Taşeron İşçilik Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

KANAYAN YARA: Taşeron çalışma düzeni çalışma hayatının yıllarca kanayan bir yarasıdır. Özellikle kamuda tam bir kangrene dönüşmüştür. Taşeron çalışma düzeni, kamuya yüktür, işçiye de haksızlıktır.

ASALAK SİSTEMDİR: Bu sistem, asalak bir sistemdir. Ne devlete ne işçiye ne de topluma faydası vardır. Sayıları 750 bini aşan ama kesin sayısı bir türlü açıklanamayan kamu taşeron işçileri kamu hizmetinde çalışmaktadır. Bunların 5’te biri taşeron işçilerinden oluşmaktadır. Bu işçiler taşeron şirketleri tarafından istihdam edilmektedir.

ŞİRKET DEĞİŞİYOR: İşçiler kağıt üzerinde taşeron işçisi gözükse de gerçek böyle değildir. Yıllarca kamu kurumunda çalışıyorlar. İhale ile kağıt üzerinde şirketler değişiyor ama işçiler değişmiyor.

CHP’nin Taseron İscilik Calıstayı’na katılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve TÜRK-İS Baskanı Atalay Ergün, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yan yana oturdu.

SON VERİLMELİ: Taşeron şirketler kamu hizmetinin üretilmesine hiçbir katkıda bulunmadan işçi, simsarlığından para kazanmaktadır. Asalak dediğim de budur. Bu asalak taşeron sistemine bir an önce son verilmeli.

MAHKEME KARARLARI: DİSK’e bağlı sendikalarımız binlerce açmış olduğu muvazaa davalarının hemen hemen tamamını kazanmasına rağmen maalesef mahkemeler bu muvazaa davalarını uygulayarak işçi arkadaşlarıma bugüne kadar kadro verilmemiştir.

YARARLANAMIYORLAR: Taşeron işçiler, kadrolu işçilerin yararlandığı birçok haklardan yararlanamıyorlar, mağdurdurlar. Sendika haklarından yararlanmıyorlar. Taşeron işçilerin toplu sözleşme hakları fiilen kağıt üzerinde kalmıştır. Sendialı işçi sayısı 1 milyon 600 iken; toplu iş görüşmelerinde 1 milyon seviyesindedir.

Çalıştayda, TBMM Başkanvekili Yaşar Tüzün, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Bülent Tezcan da hazır bulundu.

UMUDUYLA OYNANDI: AK Parti, taşerona kadro konusunu 1 Kasım seçimlerinin önemli unsurlarından biri yaptı. AK Parti, seçim sonrasında vitesi daha da yükseltti ve kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro vaadinde bulunmuştu. Sonuçta Davutoğlu, döneminde taşeron işçiye kadro sözü kağıt üzerinde kaldı. İşçinin umuduyla oynandı. Davutoğlu’nun görevden alınmasından sonra yeni Başbakan Binali Yıldırım, taşeron vaadini tekrarladı. Ancak 1,5 yılı geçen iktidarı döneminde taşeron vaadi yerine getirilmedi. Her istediği Kanunu Meclis’ten geçirenler, torba yasa ile istediğini değiştirenler, sıra taşeron işçiye gelince ağırdan alıyorlar ve sözlerini unutuyorlar. Bir akıl tutulması var burada. Bunlar birer asalak demiştim. Artık bu asalaklardan kurtulmamız gerekir. Kamu neden bu asalak şirketlere para ödemekte işçiye ödememektedir.

MALZEME YAPMAYIN: Hükümete sesleniyorum; taşeron işçilerini seçim malzemesi, siyasi malzeme yapmaktan vazgeçin. 2019 planlarınızın bir parçası kesinlikle olmasın. Sözünüzde durun. İki yıldır verdiğiniz sözünüzün gereğini yapın. Taşeron işçilerinin umudu ile oynamayın.. Akıl, hukuk, insanlık dışı taşeron işçi çalıştırma uygulamasına derhal son verin.

TAŞERON YASAKLANMALI: DİSK olarak diyoruz ki kesinlikle bu ülkede taşeron yasaklanmalıdır. DİSK, ayrımsız kamudaki bütün kamu işçilerine sürekli işçi kadrosu talep etmektedir. Kamuda asıl iş, yardımcı iş ayırımı yapılmadan tüm kamu çalışanlarına kadro istiyoruz. Taşeron işçiye kadro konusu, emek hareketi için olmazsa olmazımızdır. Bu konuda bütün işçi konfedarasyonları birlikte hareket etmelidir. Tıpkı kıdem tazminati hakkımızı savunmamızda olduğu gibi. Hükümete taleplerimizi, birlikte DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ olarak sunmalıyız.

Disk Başkanı Beko: “DİSK olarak diyoruz ki kesinlikle bu ülkede taşeron yasaklanmalıdır” çağrısında bulundu.

CHP’DEN TAŞERON İŞÇİ ATAĞI