KAPALI GRUPTA MİLLETVEKİLLERİNE ‘İNCE’ TAKTİKLER!

25

Basına kapalı toplanan CHP Meclis Grubu’nda yaklaşık 23 milletvekili söz alarak önerilerini sıraladı. CHP Yalova Milletekili Muharrem İnce de, kapalı grupta söz alarak, geçmişteki oylamaların ışığında deneyimlerini paylaştı.

DÜZGÜN HABER’in CHP Kulisleri’nden edindiği bilgilere göre İnce, anayasa değişikliğinin TBMM Genel Kurulu’nda geçmemesi için parti yönetimine ve milletvekili arkadaşlarına şu taktikleri verdi:

İYİ DEĞİL HAKLI MÜCADELE
1- İyi bir mücadele değil, haklı bir mücadele sürdürmeliyiz. Görüşmeler sırasında bu anayasa değişikliğinin neden engellemek istediğimizin haklı gerekçesini ortaya koymamız lazım.

AMAN! TUZAĞA DİKKAT!
2-Görüşmeler sırasında yandaş medya sürekli HDP ile bizi yan yana itecek, bu tuzağa düşmeyelim.

ARKA ARKAYA DEĞİL
3-Oylama yapılırken CHP milletvekilleri arka arkaya değil, AK Parti ve MHP milletvekillerinin aralarına serpilmeli. Böylece onların kendi vekillerini denetlenmesi önlenmeli.

SAKIN GÜLMEYİN, CİDDİ OLUN!
4-Ciddi bir mücadele veriyoruz. Böylesine ciddi bir mücadele verilirken, özellikle arka sıralarda oturan arkadaşların ciddi bir şekilde oturmaları gerekiyor. Televizyonlarda gülme görüntülerinin yayınlanması doğru olmaz.

BİRLİKTELİĞE DİKKAT!
5-Konuşmalar ve görüşmeler sırasında AKP ve MHP birlikteliği yaratacak hareketlerden kaçınmak lazım. İki partiyi birleştirmek yerine ayrıştıracak bir dil kullanmamız lazım.

BOŞ OYLAR ÖNEMLİ
6-Oylama sırasında, ‘evet’ ve ‘ret’ oylarından ziyade boş oylar önemlidir. Boş oyların denetimini çok iyi yapmamız lazım.

SAKIN LAF ATMAYIN
7-Genel Kurul’da grup başkanvekillerimiz konuşurken kimsenin laf atmaması gerekiyor. CHP, ‘tek vücut’ görüntüsünü vermemiz gerekiyor.

CUMHURİYET VE ÖZGÜRLÜK VURGUSU
8-Genel Kurul’da sağ ve sol çekişmesi değil, demokrasi, özgürlük ve cumhuriyet üzerinden söylem geliştirmeliyiz.

KADINLARA GÖREV DÜŞÜYOR
9-Kadın milletvekillerimiz Periscope üzerinden sürekli yayın yapmalarının tarihi önemi var.

HALKA İYİ ANLATILMALI
10-İki avukatın kapalı kapılar ardından hazırladığı anayasayı, tomaların gölgesinde meclisten geçirmek istediklerini halka iyi anlatmamız lazım.

6 BİN HATİP ANADOLU’YA ÇIKMALI
11-Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti anlatırken bin hatiple Anadolu’ya anlatmıştı. Ülkemizin nüfusu o günden bugüne altı kat büyüdü. Bugünden tezi yok 6bin hatibi hemen yetiştirip ne söyleyeceklerini hazırlayıp, Anadolu’ya salmamız lazım.

YARALAYICI DİLDEN KAÇINALIM
12- Genel Kurul’da yaralayıcı, incitici dilden uzak durmamız lazım. AKP ve MHP milletvekillerinin vicdanlarıyla baş başa bırakalım. Onların vicdanlarına hitap edelim.