KIDEM TAZMİNATI FONU RAFA MI KALKIYOR?

Türk-İş Başkanı Atalay, kıdem tazminatı reform tasarısı için farklı bir noktaya gelindiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “aranızda anlaşmadan gelmeyin” uyarısını hatırlattı ve TOBB ve TİSK’in de değişikliğe karşı olduklarını söyledi.

174

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı fonunu işçi sendikalarının da işverenlerin de istemediğini belirterek, “Kıdem tazminatı fonunu unutalım. Kıdem tazminatını alamayanlar için tek maddelik düzenleme yapalım. Kıdem tazminatı ödememek tıpkı vergi vermemek gibi suç olsun” dedi.

Habertürk’ün haberine göre, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, kıdem tazminatı reform tasarısının “mutabakat sağlandıktan sonra” getirilmesini istediklerini açıklamasının ardından, önceki gün de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu, “Mutabakat sağlanmadığı sürece kıdem tazminatında değişiklik yapılmamalı” çağrısında bulundu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “30 günden asla taviz vermeyiz” derken, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, kazanılmış haklar korunarak özel sektörde çalışanların kıdem tazminatı alabileceği bir model olabileceğini belirtti.

DİSK Başkanı Kani Beko fona dönüştürülmesinin işçilerin 80 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatının yok olması anlamına geleceğini kaydederek, kitlesel eylem yapacaklarını açıkladı. İşçi ve işveren kesiminin kıdem tazminatı fonuna yönelik mesafeli yaklaşımı dolayısıyla, Başbakan Binali Yıldırım’ın, önceki akşam işçi ve memur sendikalarının başkanlarına verdiği iftarda bu konunun konuşulmadığı kaydedildi.

‘FON YERİNE YENİ FORMÜL BULALIM’

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı fonunu işçinin de işverenin de istemediğini belirterek, “Kıdem tazminatı fonunu unutalım. Ben mevcut yasadan memnunum. İşveren kuruluşları TOBB ve TİSK de ‘Dursun’ diyor. Kıdem tazminatı böyle kalsın, almayanlarla ilgili formül üretelim” dedi.

KIDEM FONU RAFA MI KALKIYOR?

2017 Programı’nda Mart ayının sonuna kadar bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı sistemine yönelik mevzuat çalışması yapılacağı öngörüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2013 yılında başbakanlığı döneminde kıdem tazminatıyla ilgili çalışmaların yeniden yoğunlaştığı sırada işçi ve işveren arasında uzlaşma sağlanamaması nedeniyle, “Aranızda anlaşmadan gelmeyin” demişti. Gelinen son aşamada, kıdem tazminatı fonunun tekrar rafa kaldırılabileceği yorumları yapılıyor.

Atalay, “sendikalar gibi TOBB ve TİSK de kıdem tazminatı reform tasarısını istemiyor” dedi