KILIÇDAROĞLU ANKARA DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZDÜ

CHP'de İstanbul İl Kongresi'nde tek adaylı tek listeli yarışın Ankara'da da uygulanması için düğmeye basıldı. Ankara'da uygulanacak formüle göre 72 il kongresinin ilçelere dağılacağı formül netleşti.

473

İzmir ve İstanbul Kongreleri’nin ardından CHP’de gözler bu hafta sonu yapılacak Ankara İl Kongresi’ne çevrildi.

Ankara’da mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener yerine PM üyesi Ali Hikmet Akıllı’nın ismini işaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarafları uzlaştırmak için yaptığı görüşmelerden istediği sonucu elde etti.

ÖNCE FETHİ YAŞAR’I İKNA ETTİ
DÜZGÜN HABER‘in edindiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Ankara’da büyük uzlaşmanın kapısını aralamak için ilk olarak geçtiğimiz günlerde Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ziyaret etti. Edinilen bilgiye göre buluşmada Kılıçdaroğlu, Yaşar’ın çekincelerini dinledi ve sonunda Ali Hikmet Akıllı ismi konusunda kendisini ikna etti. Böylece, Akıllı’nın adaylığı önündeki en büyük engel kalkmış oldu.

GÜVENER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
Yaşar’ı tek aday blok liste konusunda ikna eden Kılıçdaroğlu, ardından mevcut il Başkanı Rıfkı Güvener ile görüştü. Kılıçdaroğlu, Güvener’i de aday olmaması konusunda ikna etti. Güvener, Kılıçdaroğlu’na yeniden aday olmayacağı sözünü verdiğini bugün açıkladı.

AKDOĞAN DA ADAY OLMUYOR
DÜZGÜN HABER’in edindiği bilgiye göre, Ankara İl Başkanlığı yarışında en başarılı kampanyayı yürüten ve bu kampanya sayesinde herkesin sevgisini kazanan, partinin genç yüzlerinden Umut Akdoğan da yarışa katılmayacak.

YALÇINKAYA İMZA PEŞİNDE!
İki yıl önce yapılan il kongresinde Adnan Keskin’e rakip olan, eski Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya ise adaylık ısrarını sürdürüyor. Yalçınkaya’nın, il başkanlığına aday olması için 65 delegenin imzasını bulması gerekiyor. İstanbul’da, iki aday adayı Canan Kaftancıoğlu’nun karşısında adaylık şansını denemiş ancak yeterli imzayı bulamamıştı. Ankara’da Yalçınkaya’nın, adaylık için yeterli imzayı bulup bulmayacağı kongre salonunda belli olacak.

AKILLI TEK ADAY OLABİLİR!
Gelinen aşamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, desteğini arkasına alan PM üyesi Ali Hikmet Akıllı, son anda bir değişiklik olmazsa yarışta tek aday olabilir. Akıllı’nın, İstanbul’da olduğu gibi blok liste ile seçime gitmesi bekleniyor.

İSTANBUL FORMÜLÜ DEVREDE
DÜZGÜN HABER’in edindiği bilgiye göre, Akıllı’nın hazırlayacağı il yönetimi ve kurultay delegeleri listesinde İstanbul’da uygulanan ve herkesi kucaklayan formül devreye sokulacak.

Bu formüle göre, 72 Büyük Kurultay delegesinden 24’ü önce, Ankara’daki 24 ilçe arasından 1’er tane dağıtılacak. Yani önce il kongresine katılan 24 ilçenin 24’ü birer delegeyi kapacak.

Ardından kalan 48 delege, 600 delegenin 48’ise bölünmesi sonucunda oluşacak 12 delege üzerinden ilçelere güçleri ölçüsünde dağıtılacak.

ASLAN PAYI ÇANKAYA’NIN OLACAK
Bu paylaşıma göre en çok delegeye sahip olan Çankaya, aslan payını kapacak. Örneğin Çankaya, Büyük Kurultayda en az 16 delege ile temsil edilecek. 80 delegesi bulunan Yenimahalle Büyük Kurultay’da 8 delege ile temsil edilecek. Keçiören ise 7 kurultay delegesi elde edecek. Altındağ ve Sincan ise 3’er delege ile büyük kurultayda temsil edilecekler.

CHP’Lİ GÜVENER: ‘YENİDEN ADAY DEĞİLİM’

CHP İSTANBUL İL KONGRESİNİN ŞİFRELERİ

İŞTE KAFTANCIOĞLU’NUN BLOK LİSTESİ