KILIÇDAROĞLU: “ATATÜRK HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugünlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik bir sevgi dalgası var. Bu bizi son derece memnun ediyor" dedi.

92

Partisi’nin Meclis Grubu’da konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

BİZİ MEMNUN EDİYOR
*Bugünlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bir sevgi dalgası var. Bu bizi son derece memnun ediyor. Çünkü Atatürk hepimizin ortak değeri. A partisinin B partisinin değil, 80 milyonun ortak değeridir. Ortak değerlerimize nasıl sahip çıkıyorsak, bu ülkenin kurtuluşunda emek harcayan, her alanda Türkiye’nin çağdaşlaşmasına katkılar veren, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bizim baş tacı ettiğimiz değerlerdir.

EZAN OKUNUR MUYDU?
*O döneme ait zaman zaman “camileri kapattılar, şunu yaptılar bunu yaptılar” gibi çeşitli eleştiriler dile getiriliyor. Bunlar rivayetler. Yok, böyle bir şey. Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmasa bizim minarelerimizde 5 vakit ezan okunur muydu? Bu gerçeği herkesin bilmesi lazım.

KÖTÜ LAF ETMEDİK
*(İsmet İnönü’ye yönelik eleştirilere sert çıkarak) Biz bu ülkeye hizmet eden, taş taş üstüne koyan herkese saygı duyarız. Biz siyasi rakiplerimizin hiçbirinin arkasından kötü bir laf etmedik. Şimdi siz kalkıp da geçmişi kötülemeye kalkarsanız ve bugün o kötülemeden siyasi rant devşirmeye kalkarsanız, bunun tek bir adı vardır; ahlaksızlık. Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz.

CAM FİLMİ TARTIŞMASI
*5,5 milyon kişi, 3,3 milyon araca cam filmi taktırdı. Her birisi 600 lira verdi. Aynı hükümet cam filmi yasaklıyor. Siz hükümet değil misiniz? Bu doğrudur dediniz. Ne oldu da ertesi gün 427 lira ceza keseceğim dediniz. Söküm parası 150 lira. Sen cebinden mi ödüyorsun, vatandaşın cebinden alıyorsun. Tepki gelince bakan açıklama yapıyor, ‘ceza yazdırmayı kaldırdık’ diye. Peki, ödeyenler ne olacak? Onların parasını iade ediyor musunuz?

SANKİ MERA YOK
*7 yıldır et ithalatı yapıyorsunuz, hani üretim artacaktı? Üretim azaldı. Et ithalatına 5 milyar dolar para ödedik. Sanki bu ülkede meralar yok, üretici yok. Dışarının besicisini kazandırıyorsun. 70 bin kasap esnafına sesleniyorum; sen bunun hesabını sandıkta sormak zorundasın. Bizim kasapları Sırp kasabına teslim ettiler.