KILIÇDAROĞLU HATAY’DAN SESLENDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’ye yönelik harekat hakkında, “Savaşı asla doğru bulmuyoruz. Savaştan yana değiliz. Ortadoğu’da yaşananları büyük bir kaygıyla takip ediyoruz” dedi.

109

Kılıçdaroğlu, Hatay’da işadamlarıyla buluştu. İşadamlarını dinledikten sonra açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Suriye’ye yönelik ABD, İngiltere ve Fransa’nın gerçekleştirdiği hava harekatı konusunda özetle şunları söyledi:

YENİ OLAYLA KARŞILAŞTIK
*Bu sabah kalktık yeni bir olayla karşılaştık. Suriye’ye saldırı var. Kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle.

İNSANLIK SUÇUDUR
*Kim olursa olsun hangi devlet olursa olsun, kimyasal silah kullanmak bir insanlık suçudur. Masum insanları, çocukları, tabiyatı, çocuları, kimsenin yok etmeye hakkı yok. Böyle bir hukuk da yok.

BM GELİR BAKAR
Ama kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı konusunda tereddüt var. O zaman BM’den bir uzman heyet gelir, bakarlar, kimyasal sllah kullanılmışsa, hangi ülkede üretilmişse, tespit edilir. Yapsınlar bunu.

DOĞRU BULMUYORUZ
Bunlar yapılmadan bölgeyi daha da kritik bir sürecin içine sürükleyecek savaşı asla doğru bulmuyoruz. Savaştan yana değiliz. Ortadoğu’da yaşananları büyük bir kaygıyla takip ediyoruz. Güç gösterisi alanı olmamalı Ortadoğu. Ben Akdeniz’den, öbürü Hazar’dan füze atarım diyecek. Fatura bizlere çıkıyor. Bir an önce Ortadoğu’ya barışın gelmesi lazım. Savaşa destek vermek asla ve asla doğru değildir. Birileri en modern silahlarını Ortadoğu’da deneyecek.

DÖRT ÜLKE ÇÖZMELİ
Türkiye, İran, Irak ve Suriye bir araya gelsinler. Oturup konuşsunlar. Dört ülke dertlerine çözüm bulsunlar. Egemen güçlerin bölgeden ellerini çekmeleri lazım.

MEHTER TAKIMIYLA KARŞILANDI
Kılıçdaroğlu, işadamlarına buluşmasının ardından Kırıkhan ilçesine hareket etti. CHP Lideri, Kırıkhan ilçesinin girişinde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mehter takımıyla karşılandı.Kılıçdaroğlu, makam aracından inerek bir süre mehter takımının çaldığı marşları dinledi.

TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
Kılıçdaroğlu, daha sonra Kırıkhan ilçesinde şehit Ömer Küçük’ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

SIFIR NOKTASINA GİDECEK
CHP Lideri, gün içerisinde sınırın sıfır noktasında bulunan Afrin Harekat noktasını da ziyaret edecek.