KILIÇDAROĞLU: ‘SANDIKLARDA KAZANACAĞIZ’

Meclis’te kabul edilen ittifak yasasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçimi hileli yollarla kazanacaklarını sanıyorlar. Kim olursa olsun sel gibi akacağız, sandıklarda kazanacağız" dedi.

57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Meclis’te sabah kabul edilen ‘ittifak” yasasını “İttifak ve Seçim Hileleri Kanunu” olarak nitelendiren CHP Lideri, özetle şunları söyledi:

“SEÇİM HİLELERİ KANUNU”
İttifak ve seçim hileleleri kanunu görüşüldü. Kanunda nasıl dolanabiliriz. Yani masa başında milletvekili sayısını, oyumuzu artırmadan nasıl artırırız. Recep Bey, “nasıl bir daha Cumhurbaşkanı seçilebilirim” diyor. Devlet Bey “barajı aşmam lazım.” Birisi seçim birisi baraj derdinde yan yana geldiler. Milletten kaçırıyorlar. Biz ittifaka karşı değiliz, ittifak ne zaman yapılır? Parlamento vardır, ittifak yaparlar ama parlamentodan bakan seçemiyorsanız, işlevi sıfırlamışsanız siz neden ittifak yapıyorsunuz? İttifaka aslında hiç gerek yok bu modelde ama yasayı çıkardılar.

“YASANIN 7 ÖZELLİĞİ VAR”
Bu yasa teklifinin 7 özelliği var:
1- Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.
2- Baraj fiilen artarak devam ediyor.
3- Anayasanın eşitlik ilkesine ve temsilde adalete aykırı.
4- Seçim güvenliğini ortadan kaldıracak niteliktedir.
5- Sopalı bir seçim hazırlığıdır.
6- Partilerin denetimini azaltma amaçlanmaktadır.
7- Sandığı seçmenden kaçırma planları. Vali istediği sandığı istediği yere koydurabilecek.

“SANDIĞA GÖMECEĞİZ”
Buradan bütün milletime sesleniyorum. Masa başında, biz milletvekili sayısını artıracağız diye yola çıkanları, biz sandığa gömeceğiz. Sözüm sözdür, bütün sandıklara sahip çıkacağız. Bütün sandıklarda bizim elemanlarımız, bizim arkadaşlarımız olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar, 2019’da o zatı oradan aşağı indireceğim. Sözüm sözdür. Kim olursa olsun, sel gibi akacağız ve sandıklarda kazanacağız.

“ÜRETTİĞİ OKSİJEN ORMANIN ÜÇ KATI”
Aramızda Eskişehir’den gelen çiftçi kardeşlerimiz var, şeker pancarı üreticileri var. Hepiniz hoşgeldiniz. Alınterine, emeğine hep saygı duyduk. Şeker fabrikalarını satıyorlar. Şeker pancarı üretimi vasıfsız iş gücüne eleman anlamında çok önemli. Okuma yazma bilmeyen çok sayıda vatandaşlarımız var. Vasıfsız iş gücü, bunların da bir şekilde değerlendirilmesi lazım. Posası çok önemli, hayvancılıkta kullanılır. Şeker pancarının ürettiği oksijen ormanın ürettiği oksijenin 3 katı.

“HEPSİ KAR EDİYOR”
Şeker fabrikaları Türkiye genelinde dağılmış. Ekonomisi çok fazla gelişmemiş olan yerlere yapılmış. Şeker pancarı o il, ilçe için hayati bir ekonomik değer. Afyon, Niğde, Burdur, Çorum, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal, Yozgat, buralardaki fabrikaları satacağız diyorlar. Yozgatlı gitsin yine oyunu AKP’ye versin bakalım. Yarın elinizdeki ekmeği de alacak. Kokulu yeşil mercimeği de bitirdiler. Erzurum’un bir şeker fabrikası var onu da kapatacaklar. Zaten hayvancılığı öldürdün. Erzincan’ın nesi var, onu da kapat. Özelleştirilince kar edecek. Vallahi de billahi de yalan. Şeker fabrikaları zarar etmiyor, zarar ettiriliyor. Alpullu, Ağrı, Çarşamba, Susurluk şeker fabrikaları, 2012-2016 döneminde kapattılar. Zararı 32 milyon lira. Çalıştırsan kar edecek. Geriye kalan 21 fabrikanın aynı dönemdeki karı 103 milyon lira. Hepsi kar ediyor. Millete yalan söylüyorlar.

“ÜRÜNLERİNİ ALMAYIN”
Şeker fabrikalarının çalıştırılması ile katma değer 3 milyarı aşıyor. Nişasta bazlı şekeri kim kullanıyorsa onun ürünlerini almayın. Şeker pancarı kullanan ürünleri alacağız.

“Gözümüz gibi baktığımız bebeklerimizin zehirlenip kanser olduğunu göreceksiniz” diyor bir üretici. Biz yabancılara hizmet ediyorsunuz. Yabancıların, Cargill’in çıkarlarını savunuyorsunuz. Çiftçinin alın terini toprağa gömüyorsunuz. Buna izin vermeyeceğiz.
Görevini yapamıyorsun diye Telekom’a el koyacaksın. Telsim yüzde yüz yerliydi yabancılara satıldı. Aliağa Petkim, TEKEL, yabancılara satıldı. Türk bankacılığının yüzde 100’ü satıldı. Yerli olan banka yüzde 3. Bunların yerliliği ve milliliği yoktur. Bunlar gayri millidirler.

TBMM CHP GRUP TOPLANTISI 13 MART 2018