KILIÇDAROĞLU’NDAN BASKIN TÜZÜK KURULTAYI BOMBASI

36’ıncı Olağan Kurultayı’nın ardından parti yönetimini belirleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sürpriz bir hamle daha geldi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Tüzük Kurultayı’nı toplayacağı tarih belli oldu.

3219

CHP’de 3-4 Şubat tarihlerinde yapılan 36’ıncı Büyük Kurultayı’nın ardından parti vitrinini belirleyen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beklenmedik bir hamle geldi.

Kurultayın ardından topladığı ilk Parti Meclisi toplantısında, çiceği burnunda yeni üyelerden Tüzük Kurultayı’nı en kısa sürede toplayacaklarını belirterek, önerilerini oluşturulacak heyete teslim etmelerini istemişti.

SÜRPRİZ TARİH İLANI
DÜZGÜN HABER’in edindiği bilgiye göre CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Olağanüstü Tüzük Kurultayını 9-10 Mart tarihlerinde Cuma ve Cumartesi günleri Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplama kararı aldı. Kılıçdaroğlu’nun, mart ayında tüzük kurultayını toplama kararı alması CHP kulislerine bomba gibi düştü.

‘İNCE’HAMLE!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Olağan Kurultay’ın üzerinden bir ay geçer geçmez Olağanüstü Tüzük Kurultayı hamlesinde bulunması; son kurultayda kendisine rakip olarak çıkan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, tüzük kurultayı için imza toplama girişiminde bulunacağını açıklamasından hemen sonra gelmesi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, tüzük kurultayının tarihini vererek, İnce’nin imza toplama girişimi kozunu elinden almış olacak.

İŞARETİ ÇOKTAN VERMİŞTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüzük değişikliği konusunda daha önce yaptığı açıklamada, “Herkesin her telden konuştuğu değil herkesin Türkiye’nin sorunları konuştuğu bir tüzük yapacağız ve herkes aynı dili konuşacak. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Birbirine sırtını dönen insanların hiçbirisi bu partide bir yere gelemeyecek” uyarısında bulunmuştu.

GÜÇLÜ GENEL SEKRETERLİK GERİ GELİR Mİ?
CHP’de tüzük değişikliği konusunda yaklaşık iki yıldır aralıksız çalışmalar devam ediyor. İllerden gelen tüzük değişikliği taleplerinde, Genel Başkan’ın iş yükünün azaltılması için sol partiler ile özdeşleşen ’güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına yeniden geçilmesi taleplerin başında yer alıyor.

CHP’de ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına geçilmesi durumunda Akif Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu’nun ardından partide en etkin ikinci adam olacak.

HAMZAÇEBİ BİR ANDA İKİNCİ ADAM OLABİLİR
Kılıçdaroğlu, son MYK değişikliğinde ‘Genel Sekreterlik’ makamını, partide en çok güvendiği isimlerin başından gelen Akif Hamzaçebi’ye teslim etmişti. Tüzük kurultayında, geçmişte olduğu gibi ‘Güçlü Genel Sekreterlik’ uygulamasına geçilmesi durumunda Hamzaçebi, bir anda Genel Başkan’ın ardından partinin en kudretli ikinci adamı konumuna yükselecek.

BAYKAL KALDIRDI KILIÇDAROĞLU UYGULADI
2008’de Deniz Baykal döneminde gerçekleştirilen 14’üncü Olağanüstü Kurultay’da tüzük ve program değişikliği gerçekleştirildi. Yapılan değişiklikle, ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına son verildi ve MYK’da daha çok merkez sağ partilerde uygulanan ‘başkanlık divanı’ uygulamasına geçildi. Ancak Sav’ın muhalefeti nedeniyle bir türlü uygulamaya geçilemedi. Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra Baykal’ın yaptığı değişikliği uygulamaya koydu. Bunun üzerine muhalefet bayrağını açan Önder Sav ve ekibi, partiden tasfiye oldu.

BEŞ VEKİLDEN TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ HAMLESİ

KILIÇDAROĞLU İŞARETİ VERDİ

İNCE’NİN YENİ YOL HARİTASI BELLİ OLDU