KILIÇDAROĞLU’NDAN FLAŞ AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olası her türlü erken seçime hazır olduklarını belirterek, “Bir siyasal parti seçim yasasıyla oynamaya başlamışsa o kaybetmeye başlamıştır. Bugün bir ittifak arayışı içinde. Bu ittifak da onu kurtaramayacak. Bu ittifak nedeniyle yüzde 50 artı 1 alacak olsa yarın seçime gidecek” dedi.

108

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın’ın konuk oldu. Olası her türlü erken seçime hazır olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

ERKEN SEÇİME HAZIRIZ: Erken seçim olabilir, sorun yok. Biz, her türlü erken seçime hazırız. Siyasal iktidarın istikrar getirmediğini görüyoruz. Zaman zaman yapay gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Toplum bunları kabul etmiyor. Toplumun asıl gündemi işsizlik. Asıl gündemi demokrasi. Kimse ağızını açıp konuşamıyor. Kimse adaletin olduğuna inanmıyor. Bütün bu beklentiler, toplum bir an önce seçim osa da, bunları bir an önce gönderilem anlayışı hakim. Seçim olabilir.

KAYBETMEYE BAŞLADILAR: Bir siyasal parti seçim yasasıyla oynamaya başlamışsa o kaybetmeye başlamıştır. Bugün bir ittifak arayışı içinde. Bu ittifak da onu kurtaramayacak. Bu ittifak nedeniyle yüzde 50 artı 1 alacak olsa yarın seçime gidecek. Bu ittifak onu kurtaramayacak. Afrin’i kendi partisinin başarısı gibi sundu. Orada da başarılı olamadı. Erdoğan, halka yalan söyledi. Referandum öncesi söyledikleri şuydu: ‘Türkiye koalisyonlarla yönetilemez.’ Hep tek parti yönetti şimdi koalisyonlar mahkum oldular. Bunu vatandaş görüyor. Niye bizi kandırdınız diyor. Vatandaş bir an önce seçim olsun da bunları gönderelim, diyor.

AKP’DE ÇÖZÜL ME VAR: AKP’de her alanda çözülme var. Seküler AKP’liler zaten referandum sürecinde oy vermediler. Onlar demokrasiyi savunuyorlardı. Daha sonra izlenen politikalar kırsalda bir çöküntüye yol açtı. Ekonomide ciddi sorun var.

İTTİFAK YASASINA KARŞI DEĞİLİZ: İttifak yasasına biz karşı değiliz. Siyasi partiler ittifak yapabilirler. Neye karşıyız, yüzde 10 seçim barajına karşıyız. Yüzde 10 seçim barajını Kenan Evren ve arkadaşları getirdi. Niye darbe hukukunu savunuyorlar? Yüksek. Korkuyorlar. ‘A’ partisine verilen oya rağmen ‘B’ partisi milletvekili çıkaracak. Böyle bir sistem getiriyorlar.

İTTİFAK YAPACAK MIYIZ: İttifak yapacak mıyız? Şu anda benim kalkıp ittifak yapacağız demem, doğru değil. Öce bakacağız. İttifakın yararlarına bakacağız. Diğer partilerin görüşlerini alacağız. Sunuçta bunlar uzlaşmadır. Şu anda AKP ile MHP ittifakı zorunlu bir ittifaktır. Türkiye’nin geleceğine beklentilerine dönük ittifak değildir. Samimi bir ittifak değildir.

İLKELER İTTİFAKI: Biz bir ittifak yapacaksak Türkiye’nin çıkarlarını önümüzde bulunduracağız. Elbette ki diğer siyasi partilerle görüşeceğiz. Önce ilkelerin belirlenmesi lazım. Biz ittifak yapacaksak önce ilkelerini belirleyeceğiz.