KILIÇDAROĞLU’NDAN İDDİALI ÇIKIŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her türlü seçime hazır olduklarını belirterek, 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda iddialı bir çıkış yaptı.

119

Temaslarda bulunmak için kalabalık bir heyetle İngiltere’nin başkenti İngiltere’ye giden Kılıçdaroğlu, ilk olarak İngiltere’nin Avrupa Birliği Bakanlığı oldu.

Kılıçdaroğlu AB ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile Bakanlık binasında biraraya geldi. Ardından da bir grup yabancı yatırımcı ile görüştü.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Duncan ile yapılan görüşmede. Türkiye’nin AB ilişkileri ve İngiltere’nin Brexit kararı ele alındı.

Duncan, 2019’da yapılacak seçimlerle ilgili Kılıçdaroğlu’nun görüşlerini sordu.

2019 seçimleri ile ilgili ciddi hazırlık yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Erken veya zamanında her türü seçime hazırız. 2019 seçimlerini biz kazanacağız. Bunu gerçekleştirmek için, bu süreçte demokrasi yanında olan birleşenlerle birlikte hareket ediyoruz. 2019 seçimlerinde biz cumhurbaşkanlığını alacağız. Ardından Türkiye’de Parlamenter sistemi ve hukuku yeniden tesis edeceğiz, Türkiye’nin demokrasi algısını değiştireceğiz” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Londra’da İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn ile de görüşecek. İngiltere’de yaşayan Türklerle bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu, ayrıca sivil toplum kuruluşları ile de görüşmeler yapacak. Kılıçdaroğlu 9 Aralık’ta görüşmelerini tamamlayarak Türkiye’ye dönecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeyinde yer alan Wood Green bölgesinde CHP İngiltere Teşkilatı’nı ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, Londra’da yaşayan Türklerle bir araya geldiği programda ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını kınayarak “Kudüs dünyanın merkezi, Kudüs inançların merkezi, Kudüs hoşgörünün merkezi, Kudüs herkesin kucakladığı, Kudüs binlerce masumun bedel ödediği yer. Trump, bu kararıyla Kudüs’ün ortasına bir bomba koydu ve derinden yaraladı” dedi

SUÇ DUYURULARI
Kılıçdaroğlu konuşmasında, son günlerde kendisi hakkında yapılan suç duyurularına da değinerek şunları söyledi:
“Bizi tehdit ediyorlar, savcılıklara şikayet ediyorlar.
Ne yaparsanız yapın, bedeli ne olursa olsun, yurdumuz için, çocuklarımız için, bayrağımız için, vatanımız için demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz. Efendim şikayet ediyor, savcılara şikayet ediyor beni. Şikayet edeceğine, cesaretin varsa adam gibi karşıma çıkarsın, oturup tartışırız. Cesaret edemiyor, karşıma çıkamıyor. Savcılardan medet umuyor. Savcılara da ‘Kılıçdaroğlu’nu susturun’ diyor. Sesim çıktığı sürece demokrasi için asla ve asla susmayacağım. Benim insanlığa ve ülkeme karşı borcumdur bu.”