KILIÇDAROĞLU’NDAN YEREL SEÇİMDE ADAYLIK KRİTERLERİ!

CHP'de yerel seçimler için adaylar henüz belirlenmezken, CHP lideri Kılıçdaroğlu, adaylarda aranılan kriterlerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Büyükşehirlerde şöyle bir iddiamız daha var: Kırla kenti barıştıracağız, kesinlikle kırsaldan kente göçü önlemek için kırsalın tüm altyapısını oluşturacağız" dedi.

113

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde adayların açıklanması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, AK Parti ve MHP’nin yerel seçideki ittifakı için de, “Onlar tamamen korkunun eseri, CHP gelir elimizden alır belediye başkanlığını. Korkunun ecele faydası yok” diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan Kılıçdaroğlu’nun görüşlerinden öne çıkan başlıklar şöyle:

ADAY BELİRLEME SÜRECİ

İlin ya da ilçenin, beldenin arzu ettiği belediye başkanlarını çıkarmaya özen göstereceğiz. Kent kültürü olan, çalışkan, özverili, belde halkına hizmet sunmak için her türlü çabayı gösteren adaylarla yola çıkacağız. Bu konuda çalışmalarımız yeni başlamış da değil. Seçimlerden önce de bazı çalışmalarımız vardı. Seçimlerden sonra hemen çalışmalarımıza devam ettik şöyle bir hedef koyduk: Belediye başkanlarımızın olmadığı yerde örgütler, belediye başkan adaylarını belirliyorlar, diyalog kuruluyor. Bazen deniyor ya CHP ne yapıyor, şu anda sahada fiilen belediye başkan adayı olarak resmen olmasa bile fiilen çalışıyorlar. Mevcut belediye başkanlarımızın olduğu yerlerle ilgili de memnuniyet anketleri yaptırıyoruz. Belde halkı başkanın sunduğu hizmetlerden memnun mu değil mi, ona da bakacağız.

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Özel bir takvim yok. Hiçbir çalışma bile yokken yerel yönetimlerle ilgili, biz bazı yerlerde belediye başkan adaylarımızı zaten belirledik. Geçmişte geç açıkladığımız şeklinde bir eleştiri gelmişti. Aslında o eleştiri de çok haklı değildi. Çünkü biz belediye başkan adaylarımızın neredeyse yüzde 90’ına yakınını daha önceden açıklamıştık. İstanbul ve İzmir’de belediye başkan adaylarının açıklanmasında niçin geç kalındı diye bir eleştiri gelmişti. Kendi içinde haklı olabilir, eleştirilerden de ders çıkararak hızlı bir şekilde adaylarımızı belirliyoruz.

İTTİFAK TARTIŞMALARI

Milletvekili seçimlerinde bir ittifak var, çünkü yasası var. Yasası olmayan bir ittifak sürecinin, sanki yasa varmış da ittifak yapıyormuşuz gibi deklare etmeyi asla doğru bulmadık. Böyle bir ittifak söz konusu değil. Yerel yönetimlerin merkezi yönetime göre bir farklılığı var. Orada adayın siyasi kimliğinden çok daha öte kişinin kimliği, saygınlığı, tutarlılığı, kent kültürünün olup olmadığı, kente dair vaatleri öne çıkar. Dolayısıyla bazen farklı siyasi partilere oy vermiş vatandaşlar belediye başkanlığını seçimlerinde beğendiği belediye başkan adayına gider oyunu verir. Vatandaş tabanda kendisi ittifak yapıyor. Bu doğal ittifak. Saadet Partisi’nin Sayın Genel Başkanı ‘ ittifak değil ama dirsek teması olabilir’ dedi. Doğru, zaten dirsek teması her halukarda olacaktır.

‘HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLMALI’

Onlar tamamen korkunun eseri, CHP gelir elimizden alır belediye başkanlığını. Korkunun ecele faydası yok. Adana’yı da alacağız Mersin’i de alacağız Balıkesir’i de Uşak’ı da Ankara, İstanbul’u da alacağız. Kararlıyız iddialıyız. Belediye başkan adaylarımız seçildikleri an itibaren tüm beldenin belediye başkanı olacaktır. Kendisine oy versin- vermesin, belediye başkanı seçildiği gün itibarıyla tüm beldenin belediye başkanı olacaktır, ki hep böyle olmuştur. Nerede bir CHP’li belediye varsa orada partizanlık yoktur. “Bana oy vermediniz size hizmet yok” diyen tek bir CHP’li belediye başkanı göremezsiniz. CHP’li belediyelerin olduğu yerler ya ilin ya da bölgenin en huzurlu, en modern beldeleridir. CHP ’li beldelerde yaşayanlar mutludur. Bu başarının temelinde “Herkesin belediye başkanı olma” anlayışına dayalı ahlaki bir duruş vardır. Özet olarak, biz tüm seçmenlerin oyunu alabilecek adaylarla yerel seçimlere katılacağız. Dolayısıyla partiler arasında bir ittifak olmaz ancak tüm partilerin oyunu alacağı için adaylarımız, seçmenlerin ittifakı olacaktır.

‘TEMELDEN YIKMAK İSTİYORUZ’

Görevden alınan belediye başkanlarının yerlerine getirilenler, zorla istifa ettirilenler, az önce söylediğim iki temel ilkenin onlar açısından yok olması anlamındadır. Biz halka hesap vermeyiz parayı isteğimiz gibi harcarız. Sadece bize oy veren kitleye hizmet ederiz, diğerlerine hizmet etmeyiz anlayışıdır. Bu anlayışı temelden yıkmak istiyoruz. Tekirdağ, İzmir, Aydın, Eskişehir’de yıktık.

‘BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN BİR İDDİAMIZ DAHA VAR’

İsimler kamuoyunda tartışılır. Bunu da doğal görmek gerekir. Sonuçta bizim kiminle kazanabileceğiz, düşüncesiyle yola çıkmamız lazım. Örgütümüzü dinlemek lazım, adaylar netleştikten sonra kamuoyu yoklaması yapmamız lazım. Beklentiler nedir görmemiz lazım.

Adaydan şöyle bir dilekçe alıyoruz başvururken; talep ettiğin il ve ilçenin sorunları nedir bu sorunları nasıl çözeceksin, bunu getirmesi gerekir. Belediyeyi tanıyor musun, sorunları nedir nasıl çözeceğine dair plan proje getir diyeceğiz. Hepsine karar verildi bunların. Önümüzdeki günlerde ayrıca son kez bir belediye başkanları toplantısı yapacağız. Bu dediğim çerçevenin dışında belki belediye başkanlarımızın da ek katkıları olabilir, onlar çünkü hayatın içindeler, belediye başkanlığı yaparken gayet iyi biliyorlar. Onların da katkılarını alacağız. Büyükşehirlerde şöyle bir iddiamız daha var: Kırla kenti barıştıracağız, kesinlikle kırsaldan kente göçü önlemek için kırsalın tüm altyapısını oluşturacağız.

‘BUNLARIN HEPSİNE AÇIĞIZ’

Biz 24 Haziran günü iyi bir sınav vermedik. Çok iyi bir sınav verdik dersek doğru olmaz. Seçmeni genç seçmeni kırdığımızın, kızdırdığımızın farkındayız. Haklılar, tereddüt yok. Sandığa gitmeyeceğiz diye twitler atılıyor. Hepimiz sandığa gitmeliyiz oyumuzu kullanmalıyız. Türkiye’yi içinde bulunduğu çıkmazdan kesinlikle kurtarmalıyız. Bu iradeyi ortaya koyacak olan kitle, halk, genç, kadın, yaşlı, erkek Türkiye’yi aydınlığa çıkarabilir. Bizim küsme lüksümüz yoktur. Sandığa gitmeme lüksümüz yoktur. Ülkemizi seviyorsak bunun mücadelesini vereceğiz. Bizi eleştirebilirler, haklılar. Yeni yollar yöntemler öğretebilirler, biz bunların hepsine açığız.

İNCE’DEN ADAYLIK İÇİN NET YANIT!..

İNCE İSTANBUL’A ADAY GÖSTERİLECEK Mİ? KILIÇDAROĞLU YANITLADI!..

CHP’DE ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

CHP’DE YEREL SEÇİM ALARMI! SÜRPRİZ ADAY VAR MI?

CHP’Lİ TORUN YEREL SEÇİM STARTININ TARİHİNİ AÇIKLADI