KOCAOĞLU SON KARARINI AÇIKLADI!

Geçtiğimiz günlerde yerel seçimlerde aday olmayacağını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, siyaseti bırakacağını açıkladı. Kocaoğlu, İnce'yi desteklediği yönündeki iddiaya, "Ne İnce'ciyim, Ne Kılıçdaroğlu'cuyum. Adam tutmak gibi bir tavrımın olmadığını, değişime yönelik olması gerektiğini söyledim." dedi.

90

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CnnTürk’te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP yönetimine sert eleştirilerde bulunarak, “Siyasette emekli olunmaz. Ben zaten iş adamıyım.” diyen Kocaoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Siyasette benim ilk öğrendiğim şey şu: Bildiğin soruyu sormayacaksın. Genel Başkanı arayıp da, “Ben aday olmayacağım” demem. Zaten biliniyor aday olmayacağım.
Benim ekibim filan da yok. Ben adamla siyaset yapmam. Kimsenin adamı olmam. (İnce iddiaları için)

‘İHTİYAÇ VAR DENİLİRSE’
Pek doğru değil. Genel Başkan bunu teklif ederse ben ona cevabını veririm, ama medya önünde cevap vermem.
Kapı aralık mı sorusunu gülerek geçiştirdi.

‘PARTİNİN MUTFAĞI YOK’

Köklü değişimden kasıt ne? CHP benim partim, bugüne kadar Türkiye’yi nasıl yöneteceğini, problemlerin neler olduğunu ve çözümü konusunda bir yol haritası belirlememiştir. Ekonomide, terörde, dış politikada ne yapmak lazımdır? Ülkeyi nasıl yöneteceği konusunda planı yok. Açık söylüyorum. Burada söylediğim şeyi Baykal’a da, Kılıçdaroğlu’na da anlattım. Politika üretecek bir mutfağı yok partinin.
Halka gitmeden çözüm üretemezsiniz.
Aynı şeyleri söyleyerek, aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuca ulaşmayı beklemek bana göre doğru değil.
Ülkeyi yönetecek parti, kenti yönetecek belediye başkanının yapacağı her hareketin ve eylemin bu kurum içerisinde, tutarlı bir, bir bütün içerisinde halka anlatabilmeliyiz. Makroyu konuşurken, mikroyu da halka anlatabilmeliyiz.

Yarımada kalkınma startejik planı diye bir plan yaptık. Ayrıca İzmir’in Bakırçay Gediz bölgesinde yaptık bir senede bitirdik. Sonra Menderes bölgesine geçtik. Tarım var, gezi rotaları var. bağcılık, zeytin rotası var. Var oğlu var.

‘İZMİR CHP’NİN KALESİ DİYE BİR ŞEY YOK’
Son seçimde yüzde 54 oy aldı muharrem İnce. Yerel seçimde biraz adaya bağlı durum. İzmir belediyeciliği örnek bir belediyeciliktir. Eksikleri olabilir. Diğerlerinden farkımız şudur; tabi ki, kanunda yazılı olan görevleri yapacaksınız. Bizim getirdiğimiz, hem Bornova için hem de İzmir için, İzmir’i nasıl kalkındırırız diye baktık. Yatak kapasitesinden ödenen vergiye. Yerel yönetimin kalkınmada İzmir’e katkısı daha farklıdır.

‘SİYASETİ BIRAKIYORUM’

Ben siyaseti bırakıyorum, partiyi bırakmıyorum. Hiçbir oluşumun içinde olmam.

‘NE İNCE’CİYİM, NE KILIÇDAROĞLU’CUYUM’
İnce’nin Ankara’daki toplantısı…
Ben toplantıya katıldım, uzunca bir konuşma yaptım. İkisinden de olmadım. Ne İnce’ciyim, Ne Kılıçdaroğlu’cuyum. Adam tutmak gibi bir tavrımın olmadığını, değişime yönelik olması gerektiğini söyledim. İnce gelirse de olmaz. Önce zihniyet değişmeli.

Konu kişi meselesi değil. Konu kadroların ülkenin meseleleri dert edinmesi. Güven telkin edecek projelerin anlatılmasıdır. Alie sigortası konusu üzerinde durduk. Ben CHP’nin ülkeye umut olamıyor. Ben partiliyim, hiç bir yere de gitmem. 15 senedir örnek çalışmalar yapıyorsunuz ama bunu Türkiye içinde yapamayınca sadece İzmir’de kalıyor.

Türkiye’ye uygulanacak olan model, hiçbir krizden ülkeyi çıkaramaz. Daha fazla borç alınarak devam eden düzen, sürekli borçları artıran ve ekonomik, siyasi krize dönüyor. CHP’nin üzerinde durması gereken ekonomik model.
Eleştiri getirmek kolaydır, en zoru model koymaktır. Neyi neden yaptığını anlatacaktır. Ben dağ köyünde keçi dağıtıyorum, niye dağıttığımı biliyorum.
Türkiye’nin her tarafı ne kadar inançlıysa, İzmir de o kadar inançlıdır. O alınır, yeter ki, ona göre çalışma yap.
CHP Alerjisi var olduğu söylenen bir şeydir. Bu alerjinin iktidara gelmesini engelleyebileceğine inanmıyorum.

‘İNCE UMUT OLABİLİR Mİ’

Muharrem İnce bir umut olabilir mi sorusuna Kocaoğlu, “Ben sanmıyorum” dedi. Bu iş dizini kırıp, çalışma işi. Adanmışlık işi. Onunla yaşayacaksın. Her derde çare bulacaksın.

Ben partiyi bırakmıyorum. Önemli olan düzeni kurmaktır. Bundan sonra, sağlıklı insanın elinde devam eder. Kimse de vazgeçemez. Gelecek kişi bunu sürdürür, sürdüremezse gider.

AZİZ KOCAOĞLU’NDAN O İDDİAYA SERT TEPKİ

AZİZ KOCAOĞLU’NDAN FLAŞ KARAR

AZİZ KOCAOĞLU’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR