KURTULMUŞ: DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ BAZI ÇEVRELERİN MANİPÜLASYONU

8

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, partili cumhurbaşkanlığı sistemini içeren anayasa değişikliği teklifinin görüşülmeye başlamasıyla doların zirve üstüne zirve yapmasının bazı çevrelerin manipülasyonu olduğunu ileri sürdü.
Parlamento Muhabirleri Derneği’ni (PMD) ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, dövizin seyrinin doğal olmadığını ve mevcut dengeden kaynaklanmadığını kaydederek, “Belli ki bazı çevrelerin yaptığı bir takım manüpilasyonların sonucudur” dedi.
Bugün dolar 3.77’nin üzerine, avro ise 4 liranın üzerine çıkmıştı. Bunun üzerine Merkez Bankası, bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranlarını düşürme yoluna gitmiş, ancak bu hamle de doların ‘ateşini düşürmeye’ yetmemişti.

‘Çok karamsar olmaya gerek yok’
Dövizdeki ‘önlenemeyen’ yükselişe karşı nasıl tedbirler alınacağına ilişkin hiçbir somut adımdan söz etmeyen Kurtulmuş, ‘umutlu’ mesajlar verdi: “Bunların durdurulacağına, dövizin normal seviyesine geleceğine inanıyorum. Eğer ekonominin şartlarından kaynaklı bir sonuç olsaydı işimiz zordu. Çok karamsar olmaya gerek yok.”