MALTEPE BELEDİYESİ’NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANIYOR

Maltepe Belediyesi ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, taşerondan belediye şirketine geçen 1400 çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atacak.

93

Belediye ve sendika arasında imzalanan TİS kapsamında, haftalık 40 saati aşan çalışmalara karşılık fazla mesai ücreti ödenmesine karar verilirken, 1 Mayıs’ta tüm işçilere, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise engelli çalışanlara ikramiye verilecek.

Kadına şiddete ve çocuk işçiliğine de yaptırım getiren TİS kapsamında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm kadın çalışanlara idari izinli sayılırken, şiddet uygulayan erkek, 1 yıl boyunca maaşının yarısını eşine ve çocuğuna ödemek zorunda kalacak. 2018 yılının “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” olması nedeniyle iki kurum, bu konuda birlikte mücadele kararı alırken, sözleşemeye, “18 yaşından küçükler çalıştırılamaz” ibaresi eklendi.

Maltepe Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre imza törenine Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katılacak. Program detayı da şöyle:

TARİH: 7 ARALIK 2018 CUMA

SAAT: 15.00

YER: Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi/ Gülsuyu Mah. Nar Sok. E5 Yanyol, Gülsuyu Metro Durağı üzeri Maltepe / İstanbul