MARS’IN KEŞFİ İÇİN 2020’DE UZAY ARACI GÖNDERECEK

Çin Bilimler Akademisi'nden Ouyang Ziyuan, Sahandong Eyaleti'nde 5-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenen bir forumda Çin'in ilk Mars inceleme/sondaj görevini 2020'de yürütmeyi planladığını söyledi.

12

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Ouyang önce Mars yakınlarında bir yörüngeye bir uydu oturtulacağını; ondan sonra Mars incelemesinin, uzay aracının ve sondajı yapacak gezici aracın gezegen yüzeyine inemesiyle gerçekleşeceğini açıkladı.

Dünyadaki kontrol merkezi, ile gezegene gönderilecek araçlar Mars’ın bilinmeyen bölgelerini keşfetme yolunda birlikte çalışacaklardır. Öte yandan görevde gezici işlevi görecek aracın tamamlandığı bildirildi.

Mars misyonunun öncelikli işi, bilimsel araştırma için Mars’ın çevre koşullarına ilişkin bilgi edinmek ve bu gizemli gezegen üzerinde hayat olmuş/olup olmadığının saptanmasıdır. Ouyang’a göre, görevin aynı zamanda bu gezegende insan için bir üs olasılığının bulunup bulunmadığının saptanmasını da içerecektir.

Ouyang, insanlık tarihinde yapılmış 45 denemenin sadece 18 tanesinin başarıya ulaşmış bulunduğunu dikkate alarak, Mars görevlerinin başarı oranını yüzde 40 olarak görüyor.