MECLİS BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU

Meclis Başkanlığı seçimi için CHP, HDP ve MHP’nin adayları belirlenirken AK Parti’nin adayı da bugün açıklandı. Meclis Başkanı seçimi ne zaman olacak? İşte detaylar…

143

CHP, HDP ve MHP‘nin ardından Ak Parti’nin de Meclis Başkanı adayı belli oldu. CHP’den İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP’den Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP’den ise İstanbul Milletvekili Celal Adan, Meclis Başkanı adayları olarak açıklandı. Ak Parti ise, mevcut başkan İsmail Kahraman’da karar kıldı.

AK PARTİ ADAYI YENİDEN İSMAİL KAHRAMAN
Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, MYK toplantısında, kurmaylarına adaylık tercihini Kahraman’ın kendisine bıraktığını söylediği, sonra da Kahraman ile görüştüğü belirtiliyordu. Görüşme öncesinde İsmail Kahraman‘ın bir dönem daha Meclis Başkanı olacağı kulislerde konuşuluyordu. Bugün yapılan açıklama ile Kahraman yeniden Meclis başkanlığına aday oldu.

AK Parti’nin TBMM Başkan Adayı Ak Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?
İsmail Kahraman, 7 Aralık 1940 tarihinde Rize’de dünyaya gelen Türk hukukçu, 27. dönem Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı ve siyasetçidir. Eğitim hayatını Karabük’teki ilk ve ortaokulda, sonrasında Haydarpaşa Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Üniversite mezuniyetinin ardından İstanbul Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti’nde başkanlık ve yüksek öğrenim öğrencilerini temsil eden Milli Türk Talebe Birliği’nin Genel Başkanlığını yaptı.
Siyasi yaşamına ilk kez 24 Aralık 1995’te yapılan Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi’nden meclise girmeyi başardı. Sonrasında 28 Haziran 1996’da dönemin Refah Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından Kültür Bakanı görevine atandı.
Ancak 28 Şubat post-modern darbesine denk gelen hükümetin 18 Haziran 1997’de istifa etmesiyle bakanlık görevi de sona ermiş oldu. 18 Nisan 1999’daki genel seçimlerden önce Refah Partisi’nin kapatılmasıyla seçime Fazilet Partisi’nden aday oldu ve 21. Dönem milletvekili olarak yeniden mecliste yerini aldı.
3 Kasım 2002 seçimlerinde adaylıkta bulunmadı ve bir süre boyunca siyasete ara verdi. 1 Kasım 2015’teki genel seçimlerde AK Parti’den İstanbul Milletvekili olarak seçildi ve bir kez daha mecliste yer aldı.
22 Kasım 2015’te yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) Başkanlığı seçiminde 316 oy alarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 27. Başkanı olarak görev yaptı.

CHP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI ZEKERİYA TEMİZEL
CHP’nin Meclis Başkanı adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olacak. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamada, adaylık sürecinin başlamasının ardından gelecek hafta TBMM Başkanlığı adaylığı için başvuruda bulunacaklarını bildirdi. Özel, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Engin Özkoç ve kendi imzasıyla TBMM Başkanlığı için CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel adına adaylık başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP’nin TBMM Başkan Adayı CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel

CHP’nin adayı Zekeriya Temizel kimdir?
CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, 1948’de Tokat Çırdak’ta doğdu. Sivas Lisesi (1966) ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Lisans üstü eğitimini Fransa’da Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesinde yaptı (1982).
Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Ortak Tarım Politikaları konularında araştırmalarda bulundu. OECD Mali İşler Bölümünde çalıştı (1985). Maliye Bakanlığında Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, İstanbul Defterdarı, Gelirler Genel Müdürü olarak görev aldı (1970-1995).

BDDK Başkanı olarak görev yapan Temizel, kurumun kuruluşunu gerçekleştiren isim. Basın İlan Kurumunda Yönetim Kurulu Üyeliği, çeşitli basın-yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı, Ülke Politikaları Vakfında Başkanlık yaptı. 2005-2015 yıllarında ileri teknoloji ile üretim yapan 2 şirketin yönetim kurulu başkanlıklarını üstlendi. Ombudsman adlı araştırma kitabı ile Çekerek Kıyılarında adlı anı-romanı bulunmaktadır.

MHP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI CELAL ADAN
CHP’nin adayı eski Maliye Bakanı ve BDDK Başkanı Zekeriya Temizel. HDP’nin adayı ise tutuklu milletvekili Selma Irmak olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de MHP’nin kendi adayını çıkaracağını açıklamıştı. MHP’nin adayı da İstanbul Milletvekili Celal Adan olarak açıklandı.

MHP’nin TBMM Başkan Adayı MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan

MHP’nin adayı Celal Adan kimdir?
MHP’nin Meclis Başkanı adayı Celal Adan, 10 Eylül 1951’de Ağrı Tutak’ta doğdu. Baba adı Temur, anne adı Fatma’dır. Orman Yüksek Mühendisi; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirdi. 21 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Celal Adan, Plan ve Bütçe Komisyonu, Adalet Komisyonu ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyeliği yaptı. Orta düzeyde İngilizce bilen Adan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

HDP’DEN SELEN IRMAK ADAY GÖSTERİLDİ
HDP grubu, Meclis başkanlığı için Hakkari Milletvekili Selen Irmak’ı aday gösterdi.

HDP’nin TBMM Başkan Adayı HDP Hakkari Milletvekili Selen Irmak

Selen Irmak Kimdir?
Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. dönem Barış ve Demokrasi Partisi (HDP) Şırnak, 25. ve 26. dönem HDP Hakkari milletvekili.
8 Mart 1971’de Mardin Kızıltepe’de doğdu.
Baba adı Yusuf, anne adı Emine.
Selma Irmak lise mezunu. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ana Okulu Öğretmenliği öğrencisi iken “üniversitede örgütlenme” yapmak suçuyla tutuklanarak cezaevine kondu.

11 Aralık 2009’da Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve parti meclisi üyesi oldu. 2014 -2016 yılları arasında Demokratik Toplum Kongresi eş başkanlığı görevini yürüttü.
24. Dönemde Şırnak Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu Üyeliği yaptı.
4 Kasım 2016’da evleri basılarak gözaltına alınan HDP eş genel başkanlarının da dahil olduğu 12 milletvekili arasında yer alıyordu. Mardin’in Midyat ilçesinde gözaltına alınıp Şırnak Adliyesi’ne sevk edilmişti. Irmak hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla fezleke bulunuyor.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ NE ZAMAN?
Meclis Başkanlığı seçiminin 17-21 Kasım tarihleri arasında yapılması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, öne çıkan tarihin 20 Kasım Pazartesi olduğu söylemişti.

TBMM Başkanı nasıl seçilir?
1. TUR: 367 oy (3’te 2 çoğunluk aranır)
2. TUR: 367 oy (3’te 2 çoğunluk aranır)
3. TUR: 276 oy (Salt çoğunluk aranır)
4. TUR: 3. turda en çok oyu alan 2 aday yarışır.