MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükselterek, faizde 625 baz puan artış kaydetti.

37

TCMB, Eylül ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı’nın ardından faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltildi. Merkez Bankası, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiğini ve dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlamanın hızlandığını kaydetti.

-PARASAL SIKILAŞTIRMA KARARI-

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğini belirten Merkez Bankası, “Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir” dedi.

“ENFLASYONDA BELİRLİ İYİLEŞMEYE KADAR SIKI DURUŞ SÜRDÜRÜLECEK”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini belirterek, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” dedi.

Merkez Bankası, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğini vurguladı.

DOLAR’DA SERT DÜŞÜŞ

Merkez Bankası’nın faiz kararı döviz kurunu da etkiledi. Gün içinde 6.54 TL olan Dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklanmasının ardından 6.01’e kadar geriledi.