MESS İLE MASADAN KALKAN İŞÇİLER SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve metal işçilerinin Grup Toplu İş Sözleşmesi için son toplantısında sonuç çıkmadı. MESS'in uzlaşma çağrısına rağmen, metal işçileri teklifleri yetersiz buldu. MESS'e verilen yanıtın ardından Bilecik'te işçiler geniş çaplı bir eylem yaptı.

10

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), 7 Ekim’de başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinin son toplantısını metal işçileriyle gerçekleştirdi. Bu toplantıdan sonuç alamadıklarını açıklayan Birleşik Metal-İŞ Sendikası, “Uzlaşma, işçileri yoksulluk ve sefalet içinde yaşamaya mahkum edecek tekliflerle olmaz” dedi.

Birleşik Metal-İŞ Sendikası, “MESS’le bugün yapılan toplantıda MESS daha önce yüzde 6,05 olarak verdiği teklifini yüzde 8’e revize etti. Kendilerine gayet açık biçimde bu düzeydeki rakamları tartışmayacağımızı, bir değerlendirme yapmamızın mümkün olmadığı söyledik” açıklamasını yaptı.

Teklife verilen yanıtın ardından iş yerlerinde eylemler başladı. Metal işçileri, özellikle Bilecik’te eylemlerini geniş alanlara taşıdı.