MHP’DEN ‘CEZA İNDİRİMİ’ BOMBASI: ‘İLK ETAPTA 93 BİN KİŞİ TAHLİYE OLACAK’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde cezaevinde bulunan kaç bin kişinin tahliye olacağını açıkladı.

23

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Twitter adresinden şartlı ceza indirimi kanun teklifine ilişkin açıklamada bulundu.

TOPLAMDA 129 BİN KİŞİ TAHLİYE OLACAK
Yıldız, “Şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde, ilk etapta 93 bin kişi, zaman içinde 36 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişi tahliye olur. 14 Eylül tarihi itibariyle cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu 284 bin 624 kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki adli hakikat budur” ifadelerini kullandı.

AF TEKLİFİ
Bir süredir Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı düzenlemenin, bundan sonra getirilmesi düşünülen yargı paketleri içinde değil, ayrı bir düzenleme olarak Meclis’ten geçirilmesi planlanıyor.

YILBAŞINDAN ÖNCE
Düzenlemenin, son anda bir değişiklik olmazsa, yılbaşından önce TBMM’den geçirilmesi hedefleniyor.

Söz konusu çalışma, daha önce TBMM’ye, kamuoyunda “af” olarak nitelendirilen “şartlı ceza indirimi” teklifi sunan Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin de bilgisi dahilinde yürütülüyor.

AK Parti kaynakları, yapılacak düzenlemenin, MHP’nin, hala Meclis’te bekleyen “şartlı ceza indirimi” teklifi gibi bir kereye özgü değil, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarında kalıcı yasal düzenleme içerdiğine dikkat çekiyorlar.