MİLLETVEKİLLERİNE 007 AJANDASI

Meclis Başkanlığı’nın milletvekillerine yılbaşında dağıttığı ‘özel’ ajanda günün konusu oldu. Ajandaya yazılan yazılar çakmakla ısıtıldığında anında yok oluyor.

26

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un milletvekillerine yılbaşında dağıttığı ajandanın bilinmeyen bir özelliği milletvekillerini şoke etti. Ajandaya yazılan yazıların çakmakla ısıtılıp veya mikrodalga fırında ısıtıldığında kısa süre içinde yok oluyor. Bu nedenle ajandaya vekiller, “007 ajandası” adını verdi.

TEKNOLOJİYE UYUM

ANKA Muhabiri, Şentop’un vekillere hediye ettiği ajandayı CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ile birlikte denedi. Ajandaya, yazılan not, çakmakla ısıtıldığında anında yok oldu. Yeşil, “Meclis Başkanlığı’ndan öğrenmemiz lazım. Böyle bir ajandaya niye gerek duydu acaba” derken şu espriyi yaptı:

“Eskiden politikacılar için bir algı vardı, ‘sigara paketine yazar sonra çöpe atar’ diyorlardı. Şimdi Meclis Başkanı sayesinde milletvekilleri seçmenin yanında not alıp sonra yok edebilecek.”

Yeşil, şunları söyledi:

“Milletvekilleri olarak biz ajandayı niçin kullanıyoruz. Vatandaş geliyor, biz gidiyoruz, taleplerini, isteklerini, sorunlarını unutmamak için not alıyoruz. Sonra bunları Meclis’te gündeme getirioruz. Ya yasa teklifi ya önerge veriyoruz. Meclis Başkanlığı böyle bir şeye niye gerek duymuş bilemiyorum, bu özelliğinden haberleri var mı bilemiyorum.”