MODERATÖRLÜK İÇİN ANNESİNİ NASIL İKNA ETTİ? HANGİ SORULARI SORACAK?

Türkiye'nin merakla beklediği İmamoğlu ve Yıldırım ortak yayınının moderötür İsmail Küçükkaya, moderatörlüğüne karşı çıkan annesini nasıl ikna ettiğini, hangi soruları soracağını anlattı.

29

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) CHP’nin kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin yeni seçim 23 Haziran’da yapılacak.

Seçim öncesi CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım, bu akşam saat 21.00’de televizyonda karşı karşıya gelecek.

Ortak yayını yönetecek olan gazeteci İsmail Küçükkaya, sunacağı yayın öncesi nasıl sorular soracağını anlattı.

Sözcü’den Yüksel Şengül’e konuşan Küçükkaya’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

Herkes bu akşam soracağınız soruları merak ediyor…

Yaklaşık 18-20 adet soru hazırladım. Bunlar her iki konuğuma soracağım sorular olacak. Ayrıca her ikisine de ayrı ayrı soracağım 3’er soru var. Konularımız bellidir, seçim ve İstanbul… Sadece benim değil halkın merak ettiği, cevap aradığı soruları hazırladım.

Zaman konusunda sıkıntı olacak mı?

Elimde kronometre olacak ve her soruya 3 dakikalık cevap hakkı tanıyacağım. Bir sorun beklemiyorum.

“Soruları görelim” ya da “Şu konulara girmesen iyi olur” gibi istekler geldi mi?

Hayır, bilakis Ekrem İmamoğlu da Binali Yıldırım da ‘Ne isterseniz sorabilirsiniz’ dediler.

Ortak yayını sunma teklifini kabul ettikten sonra ailenizin, annenizin tepkisi ne oldu?

Annem ‘Kabul etme oğlum’ dedi ve ‘Bak, Uğur Dündar kabul etmedi, o senin büyüğün, en tecrübeli isim. Sen de girme bu işe evladım’ diye ısrar etti. Ama ben onun kaygılanmasına gerek olmadığını söyleyerek ikna ettim.

Uğur Dündar, 2002 yılında Deniz Baykal, Recep Tayyip Erdoğan programında moderatör olarak görev yapmıştı… O programı izlemiş miydiniz?

Elbette izledim o programı. Deniz Baykal ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Uğur Dündar moderatörlüğündeki tartışması beni büyülemişti. Ayrıca muhabir olarak görev yaptığım yıllarda Emin Çölaşan’la Mehmet Barlas’ın televizyondaki canlı yayın programını da muhabir olarak çalıştığım gazete adına TRT Kavaklıdere Stüdyoları’nda izlemiştim. Çekim sonrası her ikisiyle konuşup, notlar almıştım. O her iki programı unutmam mümkün değil.

BÜTÜN TÜRKİYE İZLEYECEK

– Stüdyoda başka kimler yer alacak?
İmamoğlu’nun ve Yıldırım’ın sadece birer danışmanı stüdyoda olacak. Parti bayrakları ya da amblemleri yerine sadece Türk bayrağını göreceğiz.

– Türkiye’de reyting rekorları kıracağı önceden belli olan böyle bir program hatırlıyor musunuz?
Pek çok bakımdan önemli bir program. Bütün Türkiye izleyecek bütün kanallarda yayınlanacak. Sanırım pek çok açıdan ilkleri yaşayacağız. Demokrasi kazanacak.

– Bu tartışmada size göre kim nasıl davranırsa daha kazançlı çıkar?
Sakin kalan, yalın açıklamalar yapan, güven veren, doğal olan taraf kim olursa o kazançlı çıkacak elbette. Üç dakikalık cevap sürelerini en hesaplı kullanan avantaj elde edecek. Her iki tarafa da başarılar diliyorum.

TÜRKİYE ORTAK YAYIN İÇİN NEFESİNİ TUTTU!