MUSTAFA BAYSAN’IN YOKTAN VAR ETTİĞİ ŞİRKET

Kökleri 1668 yılına dayanan dünyanın en eski ilaç ve kimyasal şirketlerinden Merck&Co, Türkiye’de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Vilsan’ı satın aldı. Peki, Vilsan’ın kurucusu işadamı Mustafa Baysan kimdir?

995

1958 Mersin’in Gülnar ilçesinde doğan Mustafa Baysan ilk ve ortaokul eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra 1976 yılında Konya Veteriner Sağlık Meslek Lisesi’nden Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak mezun oldu.

Mezuniyetten sonra kamuda çalışmaya başlayan Mustafa Baysan’nın ilk görev yeri Mardin’in Savur ilçesi Tarım İl Müdürlüğü’dür.

Ülkemizin değişik yerlerinde görev yaptıktan sonra Urfa / Suruç’ta görevli iken kamudan ayrılan ve özel sektörde çalışmaya başladı.

Bir yıl TOPKİM ilaç firmasının İstanbul bölge sorumluluğunu yürüttükten sonra bu firmadan ayrılıp ticaret hayatına atıldı.

Farklı kişilerle gerçekleştirdiği ticari ortaklık deneyimlerinden sonra 1986 yılında, Güneş Ecza Depoları’nın nüvesi olan İstanbul Güneş Ecza Deposu’nu kurdu.Daha sonra sırasıyla, 1989 Yılında Mersin Güneş Ecza Deposu’nu, 1990 yılında Ankara Güneş Ecza Deposu’nu, 1997 yılında İzmir Güneş Ecza Deposu’nu, 1999 yılında Bandırma’da Baysan Ecza Depo’sunu, son olarak da 2006 Yılında Erzurum Güneş Ecza Deposu’nu faaliyete geçirmiştir.

Güneş Ecza Depoları bünyesinde bulunan bu altı ecza deposunun yanı sıra 1995 yılında kurulan ve kanatlı sektörünün ihtiyaç duyduğu sağlık ve yem katkı ürünlerinin imal ve ithalatını gerçekleştiren Vimar A.Ş. ile 2014 yılında gruba dahil olan, büyükbaş ve kanatlı alanında üretim gerçekleştiren Vilsan A.Ş. de Mustafa Baysan’ın ülkemize kazandırdığı diğer sanayi kuruluşudur.

SEMPATİK, DÜRÜST VE İLKELİ İŞADAMI
Çevresinde sempatik ve sıcak kanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınıyor.

EĞİTİME BÜYÜK KAYNAK HARCADI
İlaç sektöründe kazandığının büyük kısmını hayır işlerine harcayan Baysan, doğduğu ilçeye Gülnar Meslek Yüksekokulu başta olmak üzere memleketi ve değişik yerlerde bir çok eğitim kurumu yaptırdı, sayısız hayır işlerinde bulundu.

“TOPLUMA HİZMET KADAR ULVİ BİR DUYGU YOK”
Kendi yaşamı hakkında bir konuşmasında Mustafa Baysan çok zengin olmamasına rağmen elinde olan malvarlığını bağışlamaktan büyük keyif aldığını belirterek,
“Çobanlıktan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği üyeliğine kadar yükseldim. Ama her şey bomboş. Bir tek şey var. Topluma ve millete hizmet etmek kadar ulvi bir duygu yok. Ben uzun süredir Gülnar’a eğitim konusunda yardım yapıyorum. İstanbul’un yanı sıra Gülnar’ın her okulunda Mustafa Baysan bir şekilde vardır. Bunu ben şöhret için yapmıyorum. Ben kendimi Gülnar’ı ve Mersin’e borçlu hissediyorum. Ben yatağa yattığım zaman acaba topluma ne yapabilirim diye hep düşünüyorum” sözleriyle hayat felsefesini anlatmıştı.

CHP DEĞERİNİ BİLEMEDİ
İşadamı olarak topluma verdiği hizmeti 7 Haziran 2015 seçimlerinde siyasette taşımaya karar veren Mustafa Baysan, CHP Mersin’den dördüncü sıradan milletvekili adayı gösterildi. 7 Haziran’da CHP Mersin’de 3 milletvekili çıkarınca Baysan, milletvekili seçilemedi.

1 Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’de CHP bu kez dört milletvekili çıkarmayı başardı. Şu kaderin garip cilevisine bakın ki, bu kez listede Mustafa Baysan ismi yoktu. Yerine bir başkası aday gösterilmişti.

Nasıl olduğu, niçin olduğu, uzun bir öykü…

Ama küsmedi. Kırılmadı. Darılmadı. Kendisine yapılan haksızlığa rağmen, maddi ve manevi olarak CHP’ye katkı sunmaya devam etti.

Sonuçta, çobanlıktan Amerika’nın sayılı şirketlerinden birine satılacak bir fabrika yarattı.

Ülkenin ekonomisine büyük bir katma değer sundu.

Her anlamda takdiri hak etti.