NAZLIAKA: NEDEN HARP OKULUNA KADIN ÖĞRENCİ ALINMIYOR?

23

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 1992’den bu yana başarılı kadın pilotların yetiştiği Hava Harp Okulu’na bu sene neden kadın öğrenci alınmadığını sordu.

Nazlıaka,Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Hava Harp Okulları’na kadın öğrencilerinin alınmama kararını Meclis gündemine taşıdı.

Nazlıaka, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemi ile Meclis başkanlığına verdiği soru önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti:

"Günümüz dünyasında kadınlar ve erkekler hemen hemen her alanda beraber çalışmakta, aynı görevleri üstlenebilmektedirler. Stuart Mill "bir uygarlığın düzeyini ölçmek isterseniz, hemen kadının yaşam koşullarına bakın" demiştir. Kadınların işgücüne katılımı oranı, eşit işe eşit ücret alması, iş güvencesinin, iş güvenliğinin olması ve yönetici kadrolardaki ağırlığı ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren ölçütlerden biridir.

Kadınların çalışma hayatına katılımına ilişkin sınırlamalar uygar dünyadan kendini soyutlamış totaliter rejimlerde ve gelişmemiş ülkelerde görülen bir durumdur. AKP iktidarının temel politikalarından biri de kadınların işgücüne katılımının sınırlandırılması ve mesleklere yönelik cinsiyet ambargosu uygulamasıdır.

2013 yılında kadın orman muhafaza memuru alınmaması için yönetmelik değiştiren zihniyet, konuyu Meclis gündemine taşımamız sonrasında geri adım atmıştır. Ancak bugün AKP’nin kadına yönelik negatif ayrımcılık uygulamasına bir yenisi daha eklenmiştir. 2017 yılında Hava Harp Okulları sadece erkek öğrenci alımı yapacaktır. ÖSYM tarafından hazırlanan ve Hava Harp Okulları başvuru koşullarını düzenleyen kılavuzda “sadece erkek öğrenciler alınacaktır” ifadesiyle gerçekleştirilen bu uygulama başta Anayasamızın 10. maddesi ve ülkemizin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırıdır. "

Nazlıaka, Bakan Işık’tan şu sorulara yanıt istedi:

1-    1992 yılından bugüne başarılı kadın pilotların yetiştiği Hava Harp Okullarına bu yıl neden sadece erkek öğrenciler alınacaktır?

2-    Bu düzenleme Anayasamızın 10. maddesi ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara aykırı değil midir?

3-    Hukuka aykırı olan bu düzenleme ivedi olarak düzeltilecek midir? Yoksa kadına yönelik ayrımcı politikalarınızdaki ısrarı sürdürecek misiniz?

4-    Kaç ülkede benzeri okullara kadınlar alınmamaktadır? Bunlar hangi ülkelerdir? Bu ülkelerin gelişmişlik düzeyi nedir?