ÖZGECAN ASLAN KATLEDİLİŞİNİN 4. YILINDA UNUTULMADI

Genç yaşında hunharca katledilen Özgecan Aslan'ın ölümünün 4. yılı. Tüm ülkeyi yasa boğan elim olaydan yıllar sonra acıları unutulmadı...

33

Türkiye onu vahşi bir cinayetin kurbanı olarak tanıdı. 19 yaşındaki Özgecan Aslan, bundan tam 4 yıl önce evine dönmek üzere bindiği minibüste vahşice katledildi.

Kızlarının eve dönmemesi üzere polise başvuran ailesi 2 gün sonra gelen acı haberle yıkıldı. Özgecan, tecavüze direnmiş, öldürülüp, yakılmıştı. Cansız bedeni Çamalan köyündeki Cin Deresi’nde bulundu.

Özgecan’ın hunharca katledilmesi Türkiye’de bardağı taşıran son damla oldu. Cinayet başta kadın örgütleri olmak üzere pek çok kişiyi harekete geçirdi. 19 yaşındaki Özgecan’ın davası, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya mal oldu. Özgecan adı kadın cinayetleri ve kadına şiddetle mücadelenin simgesi haline geldi.

Katilleri olan 3 sanığa verilen indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla da benzer davalarda emsal oldu.

Sanıklar Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, ayrıca tecavüz ve diğer suçlardan da minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken’e 27, arkadaşı Fatih Gökçe’ye 24 yıl hapis cezası verildi.

4 YILDA BİN 480 KADIN KATLEDİLDİ

Kadın cinayetleri Türkiye’nin dört bir yanında tepkilere neden oldu ancak ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet olaylarının engellenmesine dair hiçbir gelişme yaşanmadı.

Özgecan’dan sonra bin 480 kadın benzer şekilde cinayete kurban gitti. Sadece 2018 yılında 440 kadın öldürüldü.

Bu korkunç rakamları paylaşan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, son 7 yılda öldürülen kadın sayısının yüzde 1400 arttığına işaret ederek, “Vicdan, akıl ve merhamet sahibi hiçbir insanın şiddete, tacize, tecavüze ve cinayetlere sessiz kalmaması gerektiğine inanıyorum. Yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza olalım” diyor.