PALANDÖKEN:“KÖY NÜFUSLARINDAKİ AZALMA ÜRETİMDE AZALMAYA SEBEP OLUR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son 10 yılda ülkemizin toplam nüfusu 9,2 milyon artarak 79,8 milyon olurken belde ve köy nüfusu 14,6 milyon azalarak 6,1 milyona düştü. Bu azalma ekonomide, tarım ve hayvancılıkta gerilemeye ve üretimde azalmaya sebep olur” dedi.

22

ANKARA (ANKA) – TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken köy nüfuslarının hızla azaldığını belirterek, “Köy nüfusu son on yılda 14,6 milyon azalarak 6,1 milyona düştü. Nüfusu tekrar artırmak ve tarımı geliştirmek için köye dönüş projelerinin güncellenmesi gerekiyor. Özellikle projelerde yaş sınırı kaldırılmalı. Köyler eski şaşalı günlerine tekrar kavuşmalı” açıklamasında bulundu.

“KÖY NÜFUSLARINDAKİ AZALMA ÜRETİMDE AZALMAYA SEBEP OLUR”

Köy nüfuslarında yaşanan azalmaya ve bunun etkilerine değinen Palandöken, “Son 10 yılda ülkemizin toplam nüfusu 9,2 milyon artarak 79,8 milyon olurken belde ve köy nüfusu 14,6 milyon azalarak 6,1 milyona düştü. 1927 yılında belde ve köy nüfuslarının 10,3 milyon olduğunu göz önüne alırsak ciddi bir azalma olduğunu görebiliriz. Bu azalma ekonomide, tarım ve hayvancılıkta gerilemeye ve üretimde azalmaya sebep olur. Köy yaşamını eski hareketli günlere geri döndürmek için üretilen projeler tekrar güncellenmeli” ifadelerini kullandı.

“KÖYE DÖNÜŞ PROJELERİ İYİLEŞTİRİLEREK YENİLERİ YAPILMALI”

Var olan köye dönüş projelerinin yanı sıra yeni hibe projeler de üretilmesini isteyen Palandöken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın var olan köye dönüş projelerini güncelleyip iyileştirmesi gerektiğini, bu projelerde özellikle yaş sınırının çiftçinin önünde büyük bir engel olduğunu ifade etti. Köyüne dönüp tarım ve hayvanlık yapmak isteyen vatandaşların yaş sınırına takıldığını belirten Palandöken, tarımsal faaliyetlere hız kazandırmak için köy nüfuslarının hızla azalmasının engellenmesi gerektiğini, tarımda üretkenlik ve çeşitliliği artırmak için hibe projelerinin sayısının artırılması gerektiğini bildirdi.