PANDA ÇİFTİ NİSAN’DA DANİMARKA’DA

İki giant pandanın, Mao Er ve Xing Er'in, Nisan başında Chengdu Panda yetiştirme merkezinden yeni evleri Kopenhag hayvanat bahçesine gönderilmeleri bekleniyor. Danimarka'nın Çin nezdindeki Büyükelçisi, Danimarka'ya Scandinavian Airlines uçağıyla yapacakları seyahatte çiftle birlikte uçacak.

23

Kopenhag’daki zooda, Mao Er ve Xing Er için yeni bir barınak inşa edilmiş bulunuyor. Tanınmış Danimarkalı mimarların oluşturduğu Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan mekân Yin-Yang sembolünden esinlenmiş. Hayvanat Bahçesi Yöneticisi Jorgen Nielsen iki pandanın gelişini, kurumunun 160 yıllık tarihinin en büyük olayı olarak niteledi.

Koruyucular, zoologlar ve veterinerler dâhil olmak üzere Kopenhag bahçesinin personeli, ikonik türe ilişkin olabildiğince çok bilgi edinmek amacıyla, Chengdu’yu 2010’dan bu yana defalarca ziyaret etmişti.

Yeni ve değerli hayvanat bahçesi sakinlerinin yemek ihtiyaçlarını karşılamak üzere ülkenin güneyindeki Zeeland Adası’nda bir bambu plantasyonu oluşturuldu.

Danimarka Kraliçesi Margrethe II Çin Devlet Başkanı Xi, Kraliçe’nin Pekin’i ziyaret ettiği 20124 yılında pandaların geçici olarak Danimarka’ya verilmesine ilişkin bir anlaşma imzalamışlardı.