PEDAGOG ÇANKIRILI: ‘ÇOCUĞA CEZA YERİNE MOLA VERİN’

Maltepe Belediyesi, anne babalara çocuklarını anlamaları ve doğru iletişim kurabilmelerine destek vermek için pedagog Ali Çankırılı’yı konuk etti. Çankırılı’dan anne babalara tavsiyeler… 

29

Maltepe Belediyesi, anne babalara çocuklarını anlamaları ve doğru iletişim kurabilmelerine destek vermek için pedagog Ali Çankırılı’yı konuk etti. Amerika’da Alabama Üniversitesi’nde Çocuk Psikolojisi ve Davranışları alanında pedagoji mastırı yapan Çankırılı, ‘Sinirlenmeden, Ceza Vermeden, Bağırmadan Çocuklara Söz Geçirme Sanatı’ adlı kitabına dair katılımcılarla söyleşi yaptı.

‘ÇOCUĞA CEZA YERİNE MOLA VERİN’

Çankırılı, çocuk yetiştirmede ceza vermek yerine mola vererek anne ve babanın çocuğa davranışının sonucunu seçtirmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle ilk 6 yaşta, ihmal edilen ve eksik bırakılan eğitimin, çocuğun kişiliğine yansıdığı için geriye dönüp telafi edilemediğine dikkat çeken Çankırılı, “Çocuğumuza mutlaka zaman ayıralım, birlikte oyun oynayalım, onu sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söz ve davranışlarımızla belli edelim. Okul öncesi ve ilkokul yıllarını ailesiyle uyum içinde geçiren çocuklar ergenliğe geçişte fazla sorun yaşamıyor; okul, iş ve evlilik hayatında daha başarılı oluyor. “ dedi. Çocukların büyükleri taklit ederek büyüdüğünü, çocuklarda görsel hafızanın sözel hafızadan daha güçlü olduğuna değinen Çankırılı, çocuk eğitiminde davranışların sözlerden ve kuru nasihatlerden daha etkili olduğunu söyledi. Söyleşi bitiminde Çankırılı kitaplarını imzaladı.