PM’DEN MYK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN TAM YETKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan ilk Parti Meclisi toplantısında MYK değişikliği konusunda sürpriz bir gelişme yaşandı. Kılıçdaroğlu, MYK’da yapacağı değişiklikler için PM üyelerinden yetki istedi.

1018

36’ıncı Olağan Kurultay’ın ardından ilk toplantısını yapan Parti Meclisi toplantısının basına kapalı bölümünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK değişikliği konusunda ilk işaretleri verdi.

PM’DEN YETKİ İSTEDİ
Yeni MYK’yı Pazar veya Pazartesi günü açıklayacağını belirten Kılıçdaroğlu, MYK sayısında sayı arttırımına gideceğini belirterek, “Bazı bitişik olan birimleri ayıracağız; bazı alanlarda ise yeni çalışma alanları ihdas edeceğiz. PM’de yapacağımız yeni düzenleme için onay vermeniz gerekiyor” diyerek; MYK’nın yapısında yapacağı değişiklik için PM’den yetki istedi. PM, üyeleri ise Kılıçdaroğlu’na bu konuda oybirliğiyle yetki verdi.

YENİ PM ÜYELERİNİ UYARDI
Kılıçdaroğlu, yeni üyeleri uyararak, “Parti Meclisini, Milletvekilliğine sıçrama tahtası olarak görmeyin. Tüzüğümüze göre kontenjan oranlarını biliyorsunuz. Esas olan ön seçimdir. PM’ye seçilen arkadaşlarımın bunun bilincinde hareket etmeli” dediği öğrenildi.

LİSTEYİ DELENLERE ZEYTİN DALI UZATTI
CHP Lideri, kendi anahtar listesinde olmayıp da listeyi delen 7 isme zeytin dalı uzatarak, yeni dönemde hep birlikte çalışacaklarını belirterek, “Anahtar listeyi delerek, Parti Meclisi’ne seçilen arkadaşlarımızın başımızın gözümüzün üzerinde yeri var” ifadesini kullandı. Bunun üzerine PM üyeleri arasında gülüşmeler yaşanınca CHP Lideri, “Niye gülüyorsunuz?” tepkisini gösterdi. PM Üyelerinin, “İki yıl önce anahtar listenizi delenler hakkında sert ifadeler kullanmıştınız” tepkisini gösterince; Kılıçdaroğlu’nun da gülümseyerek yanıt verdi.

YENİ MYK’YA GİRECEK SÜRPRİZ İSİMLER KİMLER?