‘POLEMİĞE GİRMEK BANA YAKIŞMAZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, KHK açıklaması nedeniyle eleştirdiği Gül, "Polemiğe girmek bana yakışmaz; arkadaşlarla polemiğe girmek istemiyorum" dedi.

24

İSTANBUL (ANKA) – 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı AK Partililerin yaptığı eleştirilere, “Bu konularla ilgili polemiğe girmek bana yakışmaz, her şey ortada, herkes birbirini biliyor” ifadeleriyle yanıt verdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Partililerin eleştirileri anımsatılarak, 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağının sorulduğu Gül, “Bu konularla ilgili polemiğe girmek bana yakışmaz. Dolayısıyla her şey ortada, herkes birbirini biliyor. Onunun için polemiğe girmek istemiyorum” dedi.

Gazetecilerin, ‘Kırgın mısınız’, sorusuna ise yanıt vermeyen Gül, “Başka?” demekle yetindi.

-“GAZETECİLERİN TUTUKSUZ YARGILANMASI ADALET AÇISINDAN DOĞRUDUR”-

Gül, Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararıyla ilgili ise “Ben cumhurbaşkanıyken de ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını hem adalet hem de Türkiye’nin imajı açısından doğru olduğunu söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye’nin rahatlaması ve Türkiye’nin imajının iyileşmesi açısından da ayrıca, hak-hukuk bu konularda yargılama yine devam eder ama tutuksuz olmasını, yazarların, çizerlerin, gazetecilerin, doğru olduğu kanaatini her zaman söyledim” diye konuştu.

-“İNŞALLAH SON KEZ UZATILIR”-

Olağanüstü halin (OHAL) süresinin yeniden uzatılacak olması konusunu da değerlendiren Abdullah Gül, şunları kaydetti:

“Son defa Meclis’e sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır. Türkiye’nin artık nizama geçtiğini bütün dünyaya göstermesi, özgürlükçü bir yolu izlediğini göstermesi, tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, özgüveni itibariyle hem Türkiye’nin dış ilişkileri, hem Türk ekonomisi itibariyle çok doğru olacağına inanıyorum.

Tabi ki çok olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye, bunları kontrol altına almak için gerekliydi ama artık her şeyin normalleştirilmesi ve Türkiye’de demokrasinin bütün fonksiyonları ile işlediğini göstermek her halde Türkiye’ye çok büyük bir iyilik olur. Herkes için de büyük bir ümit olur kanaatindeyim.”