SİYASİLERDEN YENİ ZELANDA SALDIRISINA TEPKİ

Yeni Zelanda'da iki ayrı camide gerçekleştirilen ve 49 kişinin hayatına malolan silahlı saldırıya Türkiye'den tepkiler artıyor. Siyasiler, yayınladıkları mesajlarında saldırıyı lanetlediler.

30

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan Brenton Tarrant’ın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Yeni Zelanda Başbakanı saldırılarda 49 kişinin öldüğünü ve 48 kişinin yaralandığını duyurdu.

ERDOĞAN: ‘SÜRATLE TEDBİR ALMAYA DAVET EDİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu için düzenlenen cenaze törenine katıldı. Cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Kendisi görev yaptığı her yerde gerçekten birikimli, üretkenliği, çalışkanlığı, nezaketi ve hanımefendiliğiyle sevilen, saygı duyulan bir isim olmuştur. Hocamızı genç denebilecek bir yaşta kaybettik. Hocamıza bir kez daha Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Yeni Zelanda’daki cami saldırısı

Yeni Zelanda’da cuma namazı kılmak için bir araya gelen Müslümanlara yönelik saldırıyı nefretle kınadığımı belirtmek istiyorum. Dünyada yükselişi seyredilen ve hatta teşvik edilen İslam düşmanlığı, bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Saldırının, uzun bir planlamanın ve motivasyonun sonucu olduğu, dolayısıyla fevri bir davranış denilerek geçiştirilemeyeceği bellidir. Ülkemizi ve şahsımı da hedef alan katilin temsil ettiği anlayışın Batı toplumlarını bir kanser gibi hızla ele geçirmeye başladığı açıktır. Tüm dünyayı, özellikle Batı ülkelerini insanlığın tamamını tehdit eden bu tehlikeli gidişe karşı süratle tedbir almaya davet ediyoruz.

İki camiye yapılan saldırıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’li Muharrem İnce, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den de sert tepki geldi. İşte o tepkiler:

YENİ ZELANDA’DA İKİ CAMİYE SİLAHLI SALDIRI: 30 ÖLÜ