TARİHİ ZİRVEDE TARİHİ İMZA!

Tüm dünyanın odaklandığı tarihi zirvede imzalar atıldı. ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Singapur'un Sentosa Adası'nda bir araya geldi.

45

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. Baş başa görüşmeden sonra Trump’ın ilk sözleri, ‘Bire bir görüşmemiz çok çok iyi geçti. Muhteşem bir ilişkimiz var’ oldu. Kim Jong-un ise ‘Buraya açık fikirlerle geldik’ dedi. Kim ve Trump kameraların karşısına geçerek anlaşma imzaladılar. Trump anlaşmayı imzalarken, “Büyük bir sorunu çözeceğiz bunu bütün dünya için yapacağız.” dedi.Görüşmeye ev sahipliği yapan otele ilk gelen isim ABD Başkanı Trump oldu. Ardından Kuzey Kore heyeti de Kim Jong-un ile birlikte görüşmenin yapılacağı otele geldi. Zirve nedeniyle adada güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Yüzlerce Singapur polisi ve asker çevrede görev yaptı. Tüm dünyanın izlediği zirvede yaklaşık 2500 gazeteci görev yaptı. İkilinin görüşmesi 50 dakika sürdü. İşte tarihi zirveden ilk fotoğraflar.
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında, Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmaya yönelik tarihi zirve Singapur’da az önce başladı. Türkiye saati ile 04.05’te, Kuzey Kore ve ABD bayrakları önünden bir araya gelerek tokalaşan liderler daha sonra görüşmenin yapılacağı alana geçti.
Singapur’da Sentosa Adası’nda Capella Hotel’de başlayan görüşme için önce Kim, kısa bir süre sonra da Trump hotele geldi.

Trump ise tarihi zirveye saatler kala Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Yetkililer ve temsilciler arasındaki görüşmeler hızlı ve iyi gidiyor. Ama sonuçta önemli olan bu değil. Hepimiz kısa bir süre sonra, geçmiştekilerin tersine gerçek bir anlaşma olup olmayacağını göreceğiz” dedi.
Trump zirveden önce “Personel ve temsilciler arasındaki toplantılar iyi ve hızlı gidiyor … ama sonuçta, bu önemli değil. Hepimiz yakında gerçek bir anlaşma olsun ya da olmasın her şey geçmişin aksine, olabilir!” dedi.
Tarihte ABD Başkanı ile Kuzey Kore liderinin ilk kez bir araya zirvedeki ilk açıklama Kim Jong Un’dan geldi. Trump ile birlikte zirveyi izleyen gazetecilere ve kameralara poz veren Kim, bir tercüman aracılığıyla, “Buraya gelinceye kadar bazı engelleri aşmamız gerekti, burada olmak çok güzel” dedi.


Trump ise, “Bu aşamaya gelmiş olmamız olağanüstü bir başarı. Harika bir ilişkimiz olacak eminim” dedi. İkili zirve 35 dakika sürdü.
Trump ve Kim Jong-un’un ikili zirvesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.
Görüşmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, iki ülke arasında kapsamlı bir anlaşmaya imza attı.
İşte tarihi zirveden fotoğraflar.