TARIMDA ZOR BİR YILA GİRİYORUZ.. KURAKLIK NEDENİYLE ÇİFTÇİ BORÇLARI ÖTELENSİN…

Son yıllarda artan icralık çiftçi sayısının ‘devlet sırrı’ diye açıklanmadığı ülkemizde, son 16 yılın en kurak dönemi, çiftçilerin mevcut sorunlarını katladı. CHP Milletvekili Gürer, kara kara düşünen çiftçinin sorununu Meclis’e taşıdı. Başbakan Yıldırım’a yazılı soru önergesi veren Gürer, çiftçilere ‘kuraklık desteği’ verilmesini istedi.

44

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, kuraklık nedeniyle kara kara düşünen çiftçilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesi veren Gürer, kuraklık nedeniyle ödeme güçlüğü çeken çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının 5 hasat dönemine yayılmasını talep etti.

SON 16 YILIN EN KURAK YILI…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılı verilerine göre, ülkemizin son 16 yılın en kurak dönemini yaşadığını belirtti. Tarımda yaşanan onca soruna rağmen, çiftçilerin bir de kuraklıktan kaynaklanan sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade eden Gürer, bu nedenle çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılması gerektiğini vurguladı.

GÜRER, KURAKLIK DESTEĞİ İÇİN BAŞBAKAN’A YAZILI ZORU ÖNERGESİ VERDİ

Görüştüğü çiftçilerin taleplerini TBMM gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Başbakan Binalı Yıldıırm’a yönelttiği yazılı soru önergesiyle soruna çözüm getirilmesini istedi. CHP Milletvekili Gürer, önergesinde Niğde, Aksaray, Nevşehir ve ilçelerinde 2001 yılından bu yana en kurak dönen geçirildiğini ifade ederek, bu nedenle çiftçilerin büyük mağduriyet yaşadığını kaydetti. Kuraklık nedeniyle çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemez duruma geldiğine dikkat çeken Gürer, “Çiftçiler borçlarını 5 eşit taksite bölünerek ödenmesini istemektedir. İcra takibinde olan çiftçiler 5 yıla uygulanacak faize bile razı olmaktadır. İcra takibi başlatılmadan ödeme kolaylığı sağlanması ve çiftçilere kuraklık desteği verilmesi düşünülmekte midir?” diye sordu.
ÇİFTÇİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
Türkiye’de son 15 yıldır tarımla uğraşan kesimin büyük sorunlarla mücadele ettiğini anlatan Gürer, kuraklık nedeniyle 2018 yılının çiftçiler için çok daha zor olacağını söyledi. Mazota gelen zam, yeraltından enerji ile çıkartılan sulama suyunun maliyeti, gübre ilaç ve tohum fiyatlarındaki artışın çiftçileri kara kara düşündürdüğünü belirten Gürer, kuraklık riski ve yer altı sularının giderek çekiliyor olmasının sulu tarımda sorunları katbekat artırdığına dikkat çekti.

TARIMDA ZOR BİR YILA GİRİYORUZ

Kuru tarımda verimin düşüp maliyetin yükseldiğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Yağış oranında ciddi bir düşme var. Kuyu su seviyelerinde ciddi düşmeler var. Yeraltı sularındaki çekilme kaygı verici, yer üstü su kaynaklarımız yeterince değerlendirilmiyor. Tarımda zor bir yıla giriyoruz. Üretici çok zor koşullarda üretim yapıyor, ürettiğini maliyetine dahi satamıyor. Aracıların kazandığı bir dönemdeyiz. Tüketici de pahalı ürün almak zorunda kalıyor. Hükümet 2018 de yaşanacak kuraklık ve mevsimsel sorunlar içinde bugünden önlem almalıdır” dedi.

BORÇLU ÇİFTİ SAYISI “DEVLET SIRRI” DİYE AÇIKLANMIYOR

Ülkemizde çiftçilerin büyük çoğunluğunun borçları nedeniyle icralık duruma düştüğünü vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “O kadar çok çiftçi borçlu ki sayıları devlet sırrı diye açıklanmıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yazılı sorumuza verdiği yanıtta görülmüştür. İcralık çiftçi sayısına ilişkin sorumuza devlet sırrı diyen yanıt verilmemiştir. Bu tablo durumun düşündüğümüzden daha vahim olduğunu ortaya koymaktadır. Hükümetin yanlış politikaları değiştirme, mağdur olan ve olacak çiftçileri de artık görüp önlem alması ve gereken desteği vermesi gerekiyor” diye konuştu.