TBMM İÇTÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ KOMİSYONDA

AK Parti ve MHP’nin ortak imza ile verdiği TBMM İçtüzük değişikliği teklifinin görüşmeleri, Anayasa Komisyonu’nda sürüyor.

25

ANKARA (ANKA) – TBMM Anayasa Komisyonu, içtüzük değişikliği teklifini görüşmek üzere Komisyon Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığı’nda toplandı. Maddeler üzerinde yapılan görüşmeye CHP itirazlarını sürdürüyor. Birinci madde üzerinden görüşmeler devam ederken, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay teklife yönelik itirazlarını şöyle dile getirdi:

“Hiçbir kanun anayasaya aykırı yapılamaz. Bu teklifle muhalefetin konuşması engellenmek isteniyor. Parlamentolar konuşmak içindir. Eğer milletvekilleri konuşamayacaksa bu Meclis kapansın. ‘5 yılda bir seçim yapılsın. Milletin rızasını aldık her istediğimizi yaparız’ diye bir yaklaşım olamaz. İktidar bunu yapıyor. Hiçbir muradınız hasıl olamayacak. Parlamento eşittir konuşmak. Dünyanın her yerinde de böyle. ‘Benim çoğunluğum var, her dediğimi yaparım’ anlayışıyla yaklaşılamaz. Madem parlamento sistemi her kurala uyacaksın. Eğer biz konuşamayacaksak o zaman biz gidelim. Bu yaklaşım parlamentoların ruhuna aykırıdır. 16 Nisan’da kabul edilen anayasa değişikliğini de beğenmiyoruz. Beğenmeyeceğiz. Çoğunluk şımarıklığı içine düştüğünüz haldir bu. Gelin bu zarardan vazgeçin. Vazgeçmiyorsanız ne haliniz varsa görün. Biz millet zarar görsün istemiyoruz. Yoksa millet zarar görecek. Bu teklif ile yasama organı harakiri yapılmak isteniyor. Kanunları daha zararlı ve sorunlu çıkaracak bir teklif getirdiniz.”

İktidarın, muhalefetin teklifle ilgili yapıcı eleştirilerini dikkate almaları çağrısında bulunan Altay, “Bu iktidarın görevidir. Parlamento milli iradedir. Yukarı böyle istiyor (Cumhurbaşkanı) deyip geçmek parlamentonun saygınlığına gölge düşürür” diye konuştu. Komisyonda teklifin birinci maddesi üzerinde ki görüşmeler sürüyor.